ANADOLU GAZETELERİNİ ABONELER YAŞATIR

Sizlere gazeteciliğin zorluklarını anlatmadan evvel, Ordu Mesudiye’de bugüne kadar yayınlanan gazeteler hakkında kısa bilgi vermek istiyorum.

Ali Avni Yüzbaşıoğlu

 

1966- MESUDİYE MELET’İN SESİ (15 günlük) Sahibi: R. Semih Arıkan (Mesudiye Kaymakamı) (30 sayı çıktı)

 

1969- MESUDİYE’NİN SESİ (Haftalık) Sahibi: Mehmet Tarı (40 sayı çıktı)

 

1972- MESUDİYE (Haftalık) Sahibi: M. Kâzım Yüzbaşıoğlu (Ortaç) (384 sayı -14 yıl çıktı) Bu gazete 1974 yılından itibaren Mesudiye’de kendi matbaasında basılmıştır.

 

1975- MESUDİYE MUTLUKENT (Aylık) Sahibi: Msd. ve Köyl.Kal.Yar. Der. (7 sayı çıktı)

 

1977- GÜÇLÜ MESUDİYE (Aylık) Sahibi: Meletli Mesudiyeliler Derneği (2 sayı çıktı)

 

1977- MESUDİYE İŞÇİ VE KÖYLÜLERİNİN SESİ (Aylık) Sahibi: Seyit Usta (6 sayı çıktı)

 

1978- ÜÇYOL (2 ayda bir) Sahibi: Tülin Işık (3 sayı çıktı)

 

1990- MESUDİYE (Aylık) Sahibi: Doğan Şalcı (4-5 sayı çıktı)

 

1991- ORDU MESUDİYE SESİ GAZETESİ (Aylık) Sahibi: Sefai Uzunyurt (343 sayı – Yayın hayatına devam ediyor)

 

1997- MESUDİYE’NİN SESİ (Aylık) Sahibi: Veysel Çağlayan (2-3 sayı çıktı)

 

1998- MESUDİYE HABER (Aylık) Sahibi: Bayram Ali Köse (Mesudiye Kaymakamı) (1-2 sayı çıktı)

 

——  MESUDİYE HABER (Aylık) Sahibi: Rüşat Aydoğan (1 sayı çıktı)

 

Görüleceği gibi Mesudiye’de ilk gazete 1966 yılında yayınlanmış.

 

Gazete deyince öyle kolay iş değil. İstanbul gazetelerinin yazarları, çizerleri, kendi matbaaları, ülke çapında okuyucusu, Büyük illerde merkezleri, hepsi mesleğinin ustası köşe yazarları ve deneyimli muhabirleri vardır. Vardır da vardır.

 

Ya Anadolu gazeteleri öyle mi?

 

Onların arkasında ya bir il ya da ilçe vardır. Hepsi bu. Gazetecilik çok zor bir meslektir dedik ya Hele de mahalli bir gazete olunca.

 

Haberi yazarsın, birisi oradan höykürür vay niye yazdın. Yazmazsın, diğeri höykürür vay niye yazmadın. Kısaca yukarı tükürsen bıyık, aşağı tükürsen sakaldır Anadolu gazeteciği.

 

Size haber veren muhabirleriniz yoktur. Haberi kendinizin toplaması, yayınlanacak haline getirilmesi gerekir. Öyle kulaktan dolma haber de yapamazsınız. Sizin tek amacınız sayfalarınızın alabileceği kadar haber toplayabilmektir.

 

Köşe yazısı ise hak getire. Zaten sınırlı olan sayfanıza uzun köşe yazılarını da kaldırmaz.

 

Öyle şimdiki gibi el değmeden bilgisayar ortamında hazırlanarak basılmazlar. Haberleri harf, harf bir araya getirmek suretiyle önce dizilmesi gerekir, sonra mizanpajla sayfa düzeni ayarlanır ve genellikle siyah-beyaz olarak basılır.

 

Mesudiye’de bugüne kadar yayınlanan gazetelerin bir tanesi hariç tamamı işte bu teknikle genelde ya arkalı önlü iki sayfa ya da en fazla dört sayfa olarak bin bir güçlükle yayınlanabilmiştir.

 

Günümüze gelince artık teknoloji gelişmiştir. İşte bu gelişmişlik içerisinde yayın hayatını 30 yıldır sürdüren elinizdeki bu gazete teknolojiye ayak uydurabilmeyi başarabilmiştir.

 

Bu gazetelerden şu anda bu satırları okuduğunuz gazetemiz hem sayfa açısından hem de ofset baskısı ve haber açısından Mesudiye’de yayınlanan ve 30 yıl yayınını sürdürebilen tek gazete olmuştur.

Bir mahalli gazete için elbette büyük başarıdır, 1960 – 1970’li yıllara göre şanslıdır. Günümüz teknolojisi ile hem haberler hem de haberle ilgili resimler anında ORMES-HA Haber merkezine ulaşarak yayına hale geliyor ve son teknoloji ile basılarak posta ile sizlere ulaşabiliyor.

 

Gazetenin bir şansı daha vardır ki bu da hiçbir ücret almadan tamamen gönüllü temsilci ve muhabirleri ile yayınını sürdürmesidir.

 

Anadolu Gazetelerinde olduğu gibi, bu gazetenin yani Ordu Mesudiye Gazetesi’nin de yaşayabilmesi için sizlerin de desteğini beklemek hakkımızdır sanıyorum.

 

Yeni aboneler bularak veya aboneliklerinizi yenileyerek desteklerinizi beklerken, Gazetenin yayınlanmasında emeği geçenleri kutluyor ve başarılar diliyorum.

 

Leave a Response