ARPAALAN BAŞKANI BEKTAŞ, “DUMAN BABA BİZİMDİR KOYULHİSAR HAYAL GÖRMESİN”

Koyulhisar Belediye Başkanı Osman Epsileli’nin  Ordu’nun Mesudiye ilçesi Arpaalan Köyü’ne ait Dumanlıca (Dumam Baba) mevkiinin Giresun Bölge Müdürlüğü tarafından mesire alanı yapılarak kendilerine verileceğini açıklaması, Arpaalan Köyü Dernek Başkanı Turgut Bektaş ve tüm Arpaalan köylülerinin tepkisine yol açtı. Başkan Bektaş, bu bölgenin kendi sınırları içinde yer aldığını, mesire alanı yapılmasına asla izin vermeyeceklerini belirtti.

Arpalan Köyü Dernek Başkanı Turgut Bektaş

 

ORMESHA- Ufuk Yılmaz: Ordu’nun Mesudiye ilçesi Arpaalan Köyü’ne ait  Dumam Baba mevkiine Koyulhisar Belediyesi tarafından mesire alanı yapılacağının açıklanması, Mesudiye ve Koyulhisar ilçeleri arasında 1970’li yıllarda orman sınırları nedeniyle yaşanmış olan, ancak sonradan unutulan anlaşmazlığı  yeniden nüksettirdi. Koyulhisar Kaymakamı Resul Yıldırım, Koyulhisar Belediye Başkanı Osman Epsileli ve Giresun Orman Bölge Müdürlüğü yetkilileri bir süre önce anlaşmazlık bölgesi olan  Dumanlıca (Duman Baba) mevkiinde incelemelerde bulunmuşlardı.

Ormanlarıyla ünlü Arpaalan Köyü…

İnceleme gezisi sonrası bir açıklama yapan Koyulhisar Belediye Başkanı Epsileli, Giresun Orman Bölge Müdürlüğü ile yapılan istişareler sonucunda türbenin çevresinde mesire alanı oluşturulacağını ve bu alanın Koyulhisar Belediyesine teslim edileceği sözünün kendilerine  verildiğini açıklamıştı. Açıklamayı duyan Arpaalan Muhtarlığı ve Arpaalan Derneği Giresun’a giderek ,Orman Bölge Müdürü Mustafa Akkaya’ya itirazda bulunup, bu bölgenin kendi sınırları içinde yer aldığını, Koyulhisar’ın bu işgal girişimini tanımadıklarını belirttiler.

Koyulhisar Belediye Başkanı Osman Epsileli

Arpaalan Köyü Dernek Başkanı Turgut Bektaş Ordu Mesudiye Gazetesi’ne yaptığı açıklamada, “Mesudiye’mizin sınırları içerisinde bulunan, Köyümüzün hayvanlarının otlağı olan tapulu yeri  Duman Baba (Dumanlıca) mevkii Arpaalan Köyü’nün tapulu arazisi ve hayvanlarımızın otlağıdır” diyerek, “Koyulhisar Belediyesi’nin son günlerde sosyal medya üzerinden köyümüz mülki sınırları içerisinde bulunan Dumanlica “Duman Baba” mevki için, ‘Giresun Orman Müdürlüğü Duman babayı Mesire alanı olarak Koyulhisar’ tahsis etti’ açıklamasından rahatsız olan biz Arpaalan köylüleri olarak Giresun  Orman Bölge Müdürü sayın Ahmet Güneş müdürümüzden randevu talep ederek 02/06/2022 Perşembe günü saat 9’da makamında ziyaret ettik. Koyulhisar Belediye Başkanının, iddialarını kendisine hatırlatarak, böyle bir söz verip vermediğini sorduk.

Giresun  Orman Bölge Müdürü Ahmet Güneş

Bölge Müdürü Ahmet Güneş bizlere yaptığı açıklamada, “Giresun Orman Bölge Müdürlüğü olarak bizim Koyulhisar Belediye Başkanlığı’na böyle verilmiş bir sözümüz yok ve de olamaz”, diyerek, Koyulhisar Belediye başkanının iddialarının doğru olmadığını belirtti.  Arpaalan köylüleri olarak misafirperverliği ve sıcak karşılaması için kendisine teşekkür ederiz”

Arpaalan Köyü sınırları içindeki Duman Baba türbesi

Biz Arpaalan Köyü sakinleri olarak bu zamana kadar sınırlarımız içinde bulunan Duman Baba ziyaretlerine hiçbir itirazımız olmamıştır.  Fakat Koyulhisar Belediye Başkanı mülki amirleri yanına alıp,  “bu alan bize tahsis edildi” ibaresini kullanıp muhtarlarının ormanlarımızın koruyucusu olan Mesudiye Arpaalan Orman İşletme Şefliği personeline hakaret edip, tehdit etmelerine seyirci kalmasından sonra, hayvanlarımızın otlağı olan tapumuzun, mahkeme kararımızın ve Resmi Gazete’nin ilgili sayısında  yayınlanan T.C Devlet kararıyla mevcut olduğu bu bölge için bizler, Koyulhisar Belediye Başkanından beklerdik ki Mesudiye ilçemizdeki mülki amirler ile de görüşüp Arpaalan Köyü’nü bilgilendirmelerini beklerdik.

Arpalan Köyü Dernek Başkanı Turgut Bektaş, köyün yiğit bekçisiyle…

Arpaalan köylüleri olarak bu yapılan davranışın art niyetli olduğunu düşünerek, bölgede yapılan fidanlama çalışmasına destek vererek, Ordu Mesudiye Arpaalan mülki sınırları içerisinde bulunan bölgeye sahip çıkma kararı alınmıştır.

Arpaalan Köyü

Arpaalan Köyü sakinleri olarak Mesudiye Kaymakamlığı, Mesudiye Belediye Başkanımızı ve tüm siyasi parti ilçe başkanlarını, Ordu il sınırımızı temsil eden bu nokta için bizlere destek olmalarını önemle rica ediyoruz.

Ordu Mesudiye Arpaalan Köyü

Sosyal medyadan bizlerin yanında olan tüm hemşerilerimize ve bize desteğini veren Ordu Mesudiye Gazetesi’ne teşekkür ediyoruz” diyerek, bu sınır sorununun sadece Arpaalan Köyü’nün değil, tüm Mesudiyeliler’in, tüm Ordulular’ın sahip çıkmaları gereken ortak bir dava olduğunu belirtti.

 

 

Leave a Response