ATATÜRK’ÜN ORDU MESUDİYELİ KIZLARI İSTANBUL’U SALLADI

Ordu Mesudiye Kadın Gücü Emeği Derneği logo

Ordu Mesudiye Kadın Gücü Emeği Derneği’ne  mensup kadınlar adına İstanbul’da  konuşan Başkan Günay Uzunyurt, bugün kullanabildikleri seçme ve seçilme hakları, miras hakkı, mahkemede erkek ile eşit şahitlik, mirastan eşit faydalanma, iş ve eğitim hakkı, çalışma hakkı gibi siyasal, sosyal ve ekonomik haklarının tamamını Mustafa Kemal Atatürk’e borçlu olduklarını belirterek; “Bizler Atatürk’ün Ordu Mesudiyeli kızlarıyız” diyerek, saygı ve minnetle andıklarını söyledi.

ORMESHA: Kısa adı ORMESKADER olan Ordu Mesudiye Kadın Gücü Emeği Derneği’ne  mensup kadınlar , Mustafa Kemal Atatürk’ün Türk kadınlarına Milletvekili Seçme ve Seçilme Hakkı’nı vermesinin 84’üncü yıl dönümü Kadın Hakları haftasında, düzenledikleri etkinlikle adeta İstanbul’u salladılar.

Bugün kullanabildikleri seçme ve seçilme hakları, miras hakkı, mahkemede erkek ile eşit şahitlik, mirastan eşit faydalanma, iş ve eğitim hakkı, çalışma hakkı gibi siyasal, sosyal ve ekonomik haklarının tamamını Mustafa Kemal Atatürk’e borçlu olduklarını belirten Başkan Günay Uzunyurt; “Bizler Atatürk’ün Ordu Mesudiyeli kızlarıyız” diyerek, saygı ve minnetle andıklarını söyledi.

Saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın hep birlikte söylenmesinin ardından ORMESKADER Başkanı Günay Uzunyurt, günün anlamı ifade eden konuşmasına başlayarak; “Ordu Mesudiye Kadın Gücü ve Emeği Derneği olarak;Cumhuriyetimizin Kurucusu Büyük Önder Mustafa Kemal Atatürk tarafından 1934 yılında Türk Kadınlarına, Milletvekili Seçme Ve Seçilme Hakkı verilmesinin 84. Yıl dönümünü kutlamak üzere toplanmış bulunuyoruz.

Değerli zamanınızı ayırıp geldiğiniz için hepinize ayrı ayrı teşekkür ediyorum.

Hoş geldiniz, sefalar getirdiniz.

Bildiğiniz gibi, Cumhuriyetimizin kurucusu, büyük önderimiz, Mustafa Kemal Atatürk, 1934 yılında, dünyanın birçok ülkesinden önce Türk Kadınlarına Milletvekili seçme ve seçilme hakkını tanıyarak yasalar önünde erkeklerle eşit haklara sahip olmasını sağlamıştır.

Avrupa’nın ilk kadın belediye başkanı Artvin ilinin Yusufeli ilçesinin Kılıçkaya beldesinden Sadiye hanım,

ilk kadın köy muhtarı Aydın Çin’e ilçesinden Gül Ersin,

ilk milletvekili Benal Arıman İzmir milletvekili olmak üzere, Türkiye Cumhuriyeti’nde ilk seçme ve seçilme haklarını kullanan kadınlarımızdır.

Büyük önderimiz, sadece seçme ve seçilme hakkı vermekle kalmadı, kadını erkek ile eşit konuma getirerek, kişilikli, ülke yönetiminde ve aile içinde daha çok söz sahibi olabilme,  kanun önünde eşitlik, mahkemelerde erkeklerle eşit şahitlik, çalışma hakkı, mirastan eşit olarak yararlanma ve iş güvencesi gibi haklar da yine bu döneminde Türk kadınlarına sağlamıştır.

Kadınlarımıza, seçme ve seçilme hakkı verilmesiyle, demokratik, çağdaş ülkeler seviyesinde, hayatın her alanında kadınların etkin rol almasının önü açılmıştır.

Türk Kadınına verilen bu haklar, medeniyette kendilerini çok ilerde gören ve Türkiye’yi küçümseyen, çok sayıda Avrupa ülkesinden önce tanınmıştır. Buna rağmen bir asra yaklaşan süre içinde, istenen ilerleme ne yazık ki sağlanamamıştır.

Toplumun temel öğelerinden biri olan kadınlar, yaşamı şekillendiren en önemli unsurlardır. Hayatın her alanında yer alan kadınların karar verme süreçlerinde de var olmaları gerekmektedir.  Siyasette güçlenen kadın, ekonomik, sosyal ve toplumsal alanda güçlü olacaktır.

Atatürk, bu konuda; ‘Bir millet sadece erkeklerinin ilerlemesiyle yükselemez. Eğer kadın aynı ölçüde ilerleme halinde olmazsa erkeğin yükselmesi de mümkün değildir’ sözleri ile ifade etmiştir.

Sevgili arkadaşlarım, bu güzel imkanları biz kadınlara sunan Gazi Mustafa Kemal Atatürk‘ü, Ordu Mesudiye Kadın Gücü ve Emeği Derneği olarak saygıyla anıyor, şükranlarımızı sunuyorum.

Bizlere tanınan bu haklar doğrultusunda, Ordu İlinin ilk Kadın Derneği’ni kurmuş bulunmaktan ve Türk Kadını olmaktan gurur duyuyoruz.

Bugün burada toplanmamızın amacı Türk Kadınlarına 5 Aralık 1934’te,  milletvekili seçme ve seçilme hakkı verilmesinin 84. Yıl dönümünü kutlamaktır. Ancak, önümüzdeki yerel seçimler için, derneğimizin de üyesi olan arkadaşlarımız  farklı siyasi partilerden belediye başkan adayı adayı, belediye meclis üyesi aday adayı, muhtar adayı olarak toplumun karar mercilerinde yer almak üzere yola çıkmışlardır.

Ordu Mesudiye Kadın Gücü Derneği olarak, hangi siyasi partiden olduklarına bakmaksızın bu cesareti gösterdikleri için arkadaşlarımızı her koşulda destekliyor ve başarılar diliyoruz. Tek koşulumuz, Türkiye Cumhuriyetinin bölünmez bütünlüğüne, Atatürk’ün devrimlerine ve Cumhuriyetimize zarar verecek çalışmalar içinde olmamalarıdır.

Evet sevgili misafirlerimiz, değerli üyelerimiz; Biz biliyoruz ki, kadının el attığı yer, ışık saçar, çiçek açar,

Şimdi önce dernek yönetim kurulu üyesi arkadaşlarımızı buraya davet edeceğim. Sonrada derneğimizin üyesi olmalarından gurur duyduğumuz karar alma merciğinde yer almak üzere ışık saçıp, çiçek açtırmaya aday olan arkadaşlarımızı sizinle tanıştıracağım.

Biz biliyoruz ki, kadının el attığı yer, ışık saçar, çiçek açar” diyerek, yönetim kurulu üyelerini sahneye davet etti.

Sonra da derneğin üyesi olmalarından gurur duyduğunu belirtip karar alma merciinde yer almak üzere ışık saçıp, çiçek açtırmaya aday olan arkadaşlarımızı sizinle tanıştıracağım” diyerek,  aday adaylarını tanıttı

 

  • Aysemin Gülmez– CHP Ataşehir Belediye Başkan Aday Adayı
  • Müh.Aysun Şengül– CHP Ümraniye Belediye Başkan Aday Adayı
  • Merve Öztopaloğlu– CHP Beşiktaş Belediye Başkan Aday Adayı
  •  Sevda Yılmaz– Ak Parti Sancaktepe Belediye Başkan Aday Adayı
  • Seval Özsatıcı– CHP Şişli Belediye Meclis Üyesi Aday Adayı
  • Özlem Öztekin Vural– Ak Parti Adalar Belediye Başkan Aday Adayı
  • Nesrin Araz- Ak Parti Kağıthane Belediye Meclis Üyesi Aday Adayı
  • Hatice Özdemir – Ak Parti Kağıthane Belediye Meclis Üyesi Aday Adayı

 

Etkinlikte konuşma yapan aday adayları:

       .  Av. Aysemin Gülmez– CHP Ataşehir Belediye Başkan Aday Adayı

 

 

 

Leave a Response