Av. ALİ ÇELİK “29 YILLIK BİR BAŞARI”YI YAZDI

Bir yerel gazete düşünün ki 28 yıldır kesintisiz yayın hayatına devam ediyor. Cümleyi yazmak çok kolay ama bunu başarmak oldukça büyük bir olaydır. Ordu Mesudiye Gazetesi 1991 yılında başladığı yayın hayatına tam 28 yıldır kesintisiz devam ediyor ve 29. yılına da girmiş bulunuyor.

Benimde bir süredir köşe yazılarımın yayımlandığı gazetenin 28 yıllık yolculuğu ile ilgili olarak ne yazsam az gelir diye düşünerek gazetenin İmtiyaz Sahibi Sefai Uzunyurt abimizi bu satırlar aracılığıyla saygıyla selamlıyorum. Kendisinin yerel basın adına, Mesudiye adına, Ordu adına, ülkemiz adına vermiş olduğu bu mücadeleyi takdirle ve tebrikle alkışlıyorum.

Yerel bir gazete çıkarmak düşündüğünüzden çok daha güçtür. Birçok yerel gazete bir hevesle ilk sayısını çıkartır sonra üç beş sayı daha çıkar ve yayın hayatına son verir. Bazıları biraz daha istikrarlıdır ve bu süreç biraz daha uzun olabilir. Ama on yılı aşan hele ki böyle 30 yıla yaklaşmış olan bir yerel gazete görebilmek pek mümkün olmaz. Bu büyük bir mücadelenin, sabrın, savaşın ürünü olabilir ancak. Bu bir aşkın, heyecanın, mesleğe duyulan saygının sonucu olabilir ancak.

Toplumun yerel basına bakışını da az çok bilen biri olarak bu algıyı yıkmanın ne zor bir iş olduğunu düşünebiliyorum. Ordu Mesudiye Gazetesi, gerek yurt içi gerek yurt dışı abone sayısı ile de sanırım alışıldığın çok üzerinde bir seyir izliyor. Okuyucularının güvenini ve saygısını kazanarak başarıyla yoluna devam gazete, bu mesleğe yeni başlamış ve başlayacak olan genç gazeteciler içinde sanırım bir model oluşturuyor.

Ordu Mesudiye gazetemizin tüm Ordulularla ilgili haberleri yayımlarken özelde de çıkış noktası ve isminden de anlaşılacağı gibi Mesudiye ile ilgili daha özel ve geniş çalışmaları olduğunu hepimiz biliyoruz. Mesudiyeli hemşerilerimizin de bu çabalara kayıtsız kalmadıklarını ve geçmişten bu güne her iki Mesudiyeli aileden birinin bu gazeteye abone olmuş olabileceğini de tahmin edebiliyorum.

Bu vesile ile de herkesi, yerel basın alanında mücadele eden, çaba gösteren, liyakatlı ve ahlaklı bir şekilde işini yapan tüm basın emekçisi kardeşlerimize destek olmaya davet ediyorum. Çünkü biliyorum ki yerel basınımız olmazsa bizler Ordulular olarak İstanbul’da az oluruz, yarım oluruz, ayrı oluruz, gayrı oluruz. Bizler ne kadar destek olursak yerel basınımız o kadar güçlü ve uzun ömürlü olur. Bizler ne kadar çok okursak gazetelerimiz de o kadar istikrarlı ve başarılı olur. Unutmayınız, Söz Uçar Yazı Kalır…

Bu duygu ve düşüncelerle Ordu Mesudiye gazetemize uzun bir yayın hayatı diliyoruz. Diliyoruz ki bu miras gelecek kuşaklara da aktarılır ve bu on yıllar katlanarak devam eder.

Leave a Response