AYDIN ÖZGÜL: 27. YILDA İYİ ŞEYLER YAZAMIYORUM

Bu yazıyı öğretmenler günü yazıyorum. Haberlerde yetkili yöneticileri dinliyorum. Öğretmenler için güzel şeyler söyleniyor. Ancak bana gerçek gelmiyor.
Neden biliyor musunuz?
Öğretmeni şikayet ettiğimiz şikayet hattı 147 kapatılmadığı sürece bana hikaye geliyor.
Şikayet edilen öğretmenden hayır gelmez. Neme lazımcı olur. Ülkenin geleceği kötüye gider. Ayrıca öğretmenlerin ekonomik şartları iyi değil. Öğretmenlerin daha yüksek puan alanlardan seçilmesi ve ekonomik şartlarının iyi olması lazım.
Aynı şey sağlıkçılar için de geçerli. Onların da 184 ü var. Ve sağlıkçı da bezgin.
Neden biliyor musunuz? Kıymeti bilinmiyor. Şu dönemde yüksek puan alanlar cildiye gibi, laboratuar gibi sorunsuz branşları seçiyor. İlerde cerrahi branşlarla ilgili sıkıntılar çıkabilir.
Hem canını emanet edeceksin hem şikayet edeceksin hem de uygunsuz davranışta bulunacaksın.
Kısa süre önce bir tıp öğrencisi ve 2 doktor intihar etti. Yöneticilerde tık yok.
Daha başka.
Ülkenin sağlığı dışarı bağlı. Nasıl mı?
Hasta geldi muayene ettik. Hadi şu tahlilleri yaptır. Kitler dışarıdan geliyor.
Hadi şu görüntülemeyi yaptır. Makineler dışarıdan geliyor.
Al bu ilaçları kullan. İlaç da dışarıdan geliyor.
Seni ameliyat edeceğiz. Ameliyat ipliği de dışarıdan geliyor.
Manzarayı bilesiniz diye yazıyorum.
Bir de şehir hastaneleri çıktı.
İhaleyi alan firmaya hazine arazisi bedava. Devlet firmaya 25 yıl % 70 doluluk olacak şekilde kira ödeyecek. Hani Gebze’de Osman Gazi köprüsünden geçen araç eksik olursa köprüyü yapan firmanın alacağı para devlet tarafından yani sen ben tarafından ödeniyor ya. İşte onun gibi.
Hastane ve çevresindeki tesisler yüklenici firma tarafından işletilir. Geliri ona aittir. Çevresindeki Devlet Hastaneleri kapatılacak sağlık personeli Şehir Hastanelerine devredilecek. Örneğin Denizli’de 1000 yataklı Şehir Hastanesi yapılıyor. Denizli merkezdeki kapatılacak Devlet Hastanelerinin yatak sayısı 995.
Bilmem anlatabildim mi?
Benzer sistemi İngiltere denemiş, pişman olmuş. Ve şu anda İngiltere’nin sağlık sistemi çok kötüdür. İngiltere’de yapılan çalışmalar, bir adet şehir hastanesi için harcanan parayla, 3 adet Devlet Hastanesi yapılabileceğini ortaya koymuştur.
Ben istiyorum ki beni yöneten yönetici dağın arkasını görsün. Koltuğa oturan yanlışlık yapmasın.

Hiç dikkat ettiniz mi?
Hani sık sık şehit haberleri geliyor. Nedense hep gariban vatandaşların çocukları.
Ayırım yapmıyorum. Hiçbir milletvekilinin çocuğunun kılına zarar geliyor mu?
Devletimizin kurucusu elde silah cephede savaşıyor. Şimdiki torpilliler ise kantinde ya da orduevinde askerlik yapıyorlar. Ya da parayı veriyor askerlik yapmıyor.
Ne yapılmalı?
Devletin kadrolarına alınacak adamların belli kriterleri olmalı. Hatta siyasetçinin bile.
Haberlere bakıyoruz, Haliç kıyısında dört kat inşaata izin varken yeni yönetici bunu on kata çıkarıyormuş. O kalabalığı taşıyacak yolun mu var. Bir hasta olsa, bir yangın olsa itfaiye, cankurtaran nereden gidecek. Yönetici dediğin ileriyi görmeli..

Gelelim Mesudiye’ye.
Önce birlik beraberlik gerekiyor. Sivil toplum örgütlerinin başında siyasetçi olmamalı.
Oraları basamak olarak kullanmamalı. Ancak siyaset bir nevi hastalıktır. Tedavisi de yoktur.
Birlik olursak ne ala, aksi halde dolgu malzemesi olmaya devam edeceğiz. Söylenmedi demeyin.

Mesudiye’de neler yapılabilir?
• Bir spor salonu yok. Memur, öğrenci ve sivil vatandaşın stres atacak bir yeri yok. Aynı zamanda burada sosyal faaliyet ve aktiviteler de yapılabilir. Kaymakamlık lojmanının alt kısmında 5 dönümlük bir yer var. Bu konuda değerlendirilebilir. Ancak Mesudiye üvey evlat. Maalesef ödenek yok. Amatöre düşmüş takım için yeni stat yapılıyor. Bütün spor ödenekleri oraya. Herhalde mükafat olsun diye
• Öğretmen açığı fazla. Bazı dersler boş geçiyor. Eğitim seviyesi düştüğü için gücü yeten çocuğunu il merkezine ya da başka yere yönlendiriyor. Mevcut öğretmenler için motivasyon sağlayıcı çalışmalar yapılabilir. Ayrıca öğretmen açığı için bir imza kampanyası başlatılabilir. Öğrencilerin motivasyonu için takdir alanlara İstanbul gezisi, Fen Lisesi kazanana burs verilmesi düşünülebilir.
• YİBO Milli Eğitim Bakanlığınca çürümeye terk edilmiş. YİBO’nun Meslek Yüksek Okuluna devir ve tahsisi için yapılan girişimler Milli Eğitim Bakanlığı tarafından olumsuz karşılanıyor. Şu anda çatının durumu iyi değil, çürümeye başlamış.
• Kütüphane inşaatı devam ediyor. Yüz elli yılı aşkın tarihi olan ilçeye yeni kütüphane yapılıyor. Eski Mehmetçik Dershanesi’nin olduğu yere. Emeği geçenlere teşekkürler.
• Mesudiye’de hayvancılık ve arıcılık yapılabilir. Ancak yatırım yapmak isteyenlerin önü açılmalı. Et ihtiyacını yurt dışından değil boş arazileri değerlendirerek yurt içinden sağlamamız lazım. Eskiden ülkemiz dünyada kendi kendini besleyen yedi ülkeden biriydi. Şimdi et de dışarıdan, saman da dışarıdan.
Hadi kolay gelsin.
Nice 27 yıllara

Leave a Response