BAŞKAN KAFTANCIOĞLU İSTANBULLU MUHTARLARLA BULUŞTU

CHP İstanbul İl Başkanı Dr. Canan Kaftancıoğlu, 19 Ekim Muhtarlar Günü’nde Zeytinburnu’nda kadın muhtarlar ile bir araya geldi.

ORMESHA: CHP İstanbul İl Başkanı Dr. Canan Kaftancıoğlu, Zeytinburnu Veliefendi Mahallesi Muhtarı Derya Akkılıç ve Telsiz Mahallesi Muhtarı Edanur Menteş’i ziyaret ederek 19 Ekim Muhtarlar Günü’nü kutladı. Kaftancıoğlu’na ziyaretleri sırasında İl Sekreteri Oğuz Kemal Yakar, CHP Zeytinburnu İlçe Başkanı Metin Doğan ve ilçe yöneticileri ile birlikte partililer de eşlik etti.

 

 

Ziyaretleri sırasında konuşan İl Başkanı Kaftancıoğlu, yerel sorunların çözülmesi adına muhtarlarla iş birliği içinde hareket edilmesi gerektiğini belirterek ‘‘Kadın muhtarlar vesilesiyle tüm muhtarlarımızın Muhtarlar Günü’nü kutlamak istedik. Umarım vatandaşın dertlerini hep birlikte çalışarak çözebiliriz. Vatandaşların karantina koşulları altında güvence altına alınması lazım. Bu, merkezi yönetim biçimiyle, merkezi iktidarın sağlaması gereken bir durum. Muhtarlarımızla sürdürmeyi planladığımız çok sayıda planımız var. Pandemi dönemi buna engel olsa da çalışmalarımızı sağlıklı bir biçimde sürdüreceğiz. İBB’nin de muhtarlarımızla yakın ilişki içerisinde olduğunu biliyoruz. Yereldeki sorunlarını çözme konusunda muhtarlar en önemli paydaşlardan biri oluyor çünkü yerel sorunları en iyi bilen kişiler muhtarlardır. Bu sebeple, muhtarların paydaş olarak görülmesi oldukça önemli. Genel Başkanımızın da bu konuda oldukça çalışması var. Yerel yönetimdeki dinamiklerin düzenli şekilde yapılması için mecliste de birçok çalışma gerçekleştiriyoruz’’ şeklinde konuştu.

Kaftancıoğlu’nun muhtarlar ile görüşmesi sırasında CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu da telefonla bağlanarak Türkiye’nin en genç kadın muhtarı olan Edanur Menteş’in Muhtarlar Günü’nü kutladı. Genel Başkan Kılıçdaroğlu, muhtarlara yönelik çalışmaların arttırılması gerektiğinin altını çizerek ‘‘Türkiye Muhtarlar Birliği’nin kurulmasını ve muhtarlar için ayrı bir bütçe oluşturulmasını istiyoruz. Her muhtarın ayrı bir bütçesi olmalı. Bu talebi de bugün dile getirdik. Umarım bunları gerçekleştireceğiz’’ dedi.

Bize değer verildiğini hissetmemiz oldukça kıymetli
Türkiye’nin en genç kadın muhtarı olan Telsiz Mahallesi Muhtarı Edanur Menteş ise muhtarlar olarak pandemi döneminde çok bir süreçten geçtiklerini vurguladı. İBB’nin bu süreçte kendilerine oldukça destek verdiğini söyleyen Menteş, ‘‘Mahallemizde vaka sayılarımız oldukça arttı. Bu sebeple filyasyon ekibimiz iki grup halinde çalışıyor. Vaka sayısının artmasından dolayı sorunlar yaşıyoruz. İlk başlarda vakalarımız 50 civarındaydı ancak bugün itibariyle vaka sayısı 116’ya kadar yükseldi. Vatandaşlarımız geçim sıkıntısından dolayı çalışmaya devam edeceğini belirtiyor ve bu sebeple vaka artışının önüne geçmekte zorluk yaşıyoruz. Bu durumun sonucunda muhtarlar olarak mağduriyet yaşıyoruz. Bu görüşme vesilesiyle İBB’ye de çok teşekkür ediyorum. Göreve geldiğim günden beri İBB sorunlarımızla ilgileniyor, her ilçeye bir kişi görevlendirmişler. Bu açıdan çok memnunuz. Bizlere değer verildiğini hissetmemiz oldukça kıymetli. Telefon açtığımızda ulaşabilmemiz bizi mutlu ediyor’’ diyerek konuştu.

Kaftancıoğlu, TÜMFED üyeleriyle görüşerek sorunlarını dinledi
İl Başkanı Kaftancıoğlu, kadın muhtarlar ile gerçekleştirdiği görüşmenin ardından İBB Muhtarlar Evi’nde Tüm İstanbul Muhtar Dernekleri Federasyonu (TÜMFED) Genel Başkanı Selami Aykut ve üyeleri ile bir araya gelerek muhtarlıkların ilçe ve mahalle bazlı sorunları hakkında bilgi aldı. TÜMFED üyelerinin Muhtarlar Günü’nü kutlayan Kaftancıoğlu, muhtarların mevcut sorunları karşısında merkezi yönetimin söz sahibi olduğunu ancak CHP iktidarında muhtarların yerel ve ödenek sorunlarının çözüleceğini belirtti. İl Başkanı Kaftancıoğlu, sorunlara karşı hep birlikte ve dayanışma içerisinde hareket edeceklerini söyleyerek konuşmasını sonlandırdı.

Leave a Response