DARICABAŞI-1 HES İŞÇİLERİNİN MÜCADELESİ SÜRÜYOR

Ordu’nun Mesudiye ilçesi Aşıklı Köyü ile Bayırköy Köyü arasında  yer alan Topçam Barajı 925 milyon liraya Bilgin Enerji’ye satılmıştı.  İhaleyi,  Darıca 1 HES’in sahibi olan Bilgin Enerji almış, kısa süre sonra da Darıca-1 HES’te çalışan yaklaşık 50 işçi kış ortasında işten çıkarılmıştı. İşçilerin işlerine geri alınması için Ordu Valiliği, Ordu Büyükşehir Belediyesi nezdinde yapılan girişimlerden de sonuç alınamadı. Verilen sözlere rağmen, işçiler işlerine geri dönemezken, yaptıkları mücadele devam ediyor.

 

ORMESHA: Ordu Mesudiye Aşıklı Köyü’nde bulunan Topçam Hidroelektrik Santrali 925 milyon liraya satılmış, Baraj artık Bilgin Enerji’nin olmuştu. Darıca 1 HES’in sahibi olan Bilgin Enerji Darıca-1 HES’te çalışan yaklaşık 50 işçi kış ortasında işten çıkarılmıştı. Ordu Büyükşehir Belediyesi nezdinde yapılan girişimlerden sonuç alınamadı. İşçiler işlerine geri dönemezken, yaptıkları mücadele devam ediyor.

1994 yılında yapımına başlanan ancak bir türlü bitirilemeyen Topçam Barajı, 2016 yılında faaliyete geçmişti. Topçam Barajı ve Hidroelektrik Santrali (HES) Ordu’nun Mesudiye ilçesi Aşıklı  Mahallesi mevkiinde, Melet Irmağı üzerinde. Kamuya ait olan Elektrik Üretim A.Ş. (EÜAŞ) tarafından işletilen santral 61,35 MWe kurulu gücü ile Türkiye’nin 211. Ordu’nun ise 4. büyük enerji santrali. Tesis ayrıca Türkiye’nin 96. büyük Hidroelektrik Santrali. Topçam Barajı ve HES ortalama 116.798.207 kilovatsaat elektrik üretimi ile 32.158 kişinin günlük hayatında ihtiyaç duyduğu (konut, sanayi, metro ulaşımı, resmi daire, çevre aydınlatması gibi) tüm elektrik enerjisi ihtiyacını karşılayabiliyor. Topçam Barajı ve HES sadece konut elektrik tüketimi dikkate alındığında ise 39.102 konutun elektrik enerjisi ihtiyacını karşılayabilecek elektrik üretimi yapmakta.

 

Barajın yeni sahibi Bilgin Enerji’nin aralarında Darıcabaşılılar’ın da yer aldığı 50 işçiyi sebepsiz yere işten atması, tepkilere sebep olmasına rağmen, kamuoyundan yeterli desteği alamıyor. İşçiler mücadelelerini sürdürürken, Ordu halkının ve idarecilerinin kendilerine sahip çıkmasını talep ediyorlar.

Leave a Response