DAYILILILAR “İÇMEYE SUYUMUZ YOKKEN KİMSEYE SUYUMUZU VERMEYİZ”

Yaz aylarında susuzluk yaşayan Ordu Mesudiye ilçesine bağlı Dayılı köylüleri, Ordu Su ve Kanalizasyon İdaresi (OSKİ)’nin kendi su sorununu çözmesini beklerken, duydukları bir kararla adeta şok oldular. Köyün alt kısmında Köprübaşı Mahallesi’nde yaklaşık 20 hanede insanların, hayvanların yararlandığı ve bahçelerin sulandığı çeşmenin suyunun OSKİ tarafından şişeleme dolum tesisi yapılacağını açıkladı. Bu kararı duyan bütün Dayılılılar, karar karşı çıkarak suyu vermeyeceklerini belirtti. Kararın öğrenildiği gün köyde yaşayanlardan yaklaşık 80 hane imza toplayarak Mesudiye Belediyesi önüne gelerek eylem yaptı. Muhtar Selahattin Dolu imzalı dilekçeyi Mesudiye Belediye Başkanlığına verdiler.

Dayılı köylülerinin verdikleri su dilekçesi

 

Dayılı Köyün  Köprübaşı Mahallesi’nde yaklaşık 20 hanede insanların, hayvanların yararlandığı ve bahçelerin sulandığı çeşmenin suyununOSKİ tarafından şişeleme dolum tesisi yapılacağını açıkladı. Bu kararı duyan bütün Dayılılılar, karar karşı çıkarak suyu vermeyeceklerini belirtti.

Yaklaşık 80 kişinin ekli imzasının bulunduğu dilekçeyi veren Muhtar Selahattin Dolu, “Ordu Büyükşehir Belediyemiz Dayılı Köyü Köprübaşı Mahallemizin kullandığı suyun üzerine şişeleme dolum tesisi yapmak istemektedir.

Dayılı Köprübaşı Mahallesi çeşmesi

Bu suyun akarında Köprübaşı Mahalle halkı ve hayvanlarının su ihtiyaçları bu sudan gidermektedir. Onun için köy halkı olarak suyumuzun alınmasına karşıyız. Saygılarımla arz ederiz. Dayılı Köyü Muhtarı – Selahattin Dolu”

Olayı öğrenir öğrenmez durumu Ordu Mesudiye Gazetesi ile paylaşan Dayılı Muhtarı Selahattin Dolu yaptığı özel açıklamada, “Herkes Dayılılılar’ın ne kadar milliyetçi, vatanına ve milletine bağlı olduğunu bilir. Bizler vatanımız için gerektiğinde bir dakika düşünmeden  canımızı veririz.  Dayılı Köyü yıllardan beri içme suyu sorunu yaşıyor. Yazın su kıtlığı sebebiyle gündüz depolarımızı ve çeşmelerimizi kapatarak dolmasını ve akşamları evlere su akmasına çabalıyoruz.

Bizim suya çık ihtiyacımız varken, Köprübaşı Mahallemizdeki evlerin ve hayvanların faydalandığı suyumuzu elimizden almak istiyorlar. Şimdi OSKİ’ye Büyükşehir’e ve Mesudiye Belediyesi başkanlarına soruyorum. Bir yerde su fazlalığı varsa, o suyun bir kısmı su sorunu yaşayan başka yere alınır.

Siz bizim su sorunumuz varken, bu durum için kaç kez dilekçe vermemize rağmen sorunumuzu çözmek yerine, bir de elimizdeki suyu almaya nasıl kalkışıyorsunuz. Sizlerin adaleti bumudur. Suya bizim ihtiyacımız var. Suyumuzu asla vermeyiz. Pandemi koşulları nedeniyle bugün Belediye önüne 100 kişiyle geldik.

 

Eğer bu yanlış karardan dönülmezse 1000 kişi ile Belediye önünde eylem yapmaktan çekinmeyiz.” Diyerek, Başkan Hilmi Güler’i Dayılı Köyü’ne gelerek, su sorununu kendi gözleriyle görmeye davet etti.

Leave a Response