DSP İL BAŞKANI ÇİĞDEM MERCAN; “DİYECEKLERİMİZ PEK HOŞA GİTMEYEBİLİR”

DSP İstanbul İl Başkanı Çiğdem Mercan, Dünya Kız Çocukları Günü nedeniyle bir açıklama yaparak, söyleyeceklerinin ve rakamların pek hoşa gitmeyebileceğini belirterek; “Eğitim eşitsizliği ve yoksulluk en çok kız çocuklarını etkiliyor. Erkek çocuklar, çoğunlukla ekonomik sebeplerle okula devam ettirilmeyip işe verilirken, kız çocukları, ekonomik sebeplerin yanı sıra evlilik ve ailenin izin vermemesi sebebi ile eğitime devam ettirilmiyor” dedi.

DSP İstanbul İl Başkanı Çiğdem Mercan

 

ORMESHA: DSP İstanbul İl Başkanı Çiğdem Mercan, Dünya Kız Çocukları Günü nedeniyle bir açıklama yaparak, söyleyeceklerinin ve rakamların pek hoşa gitmeyebileceğini belirtti.

DSP’li Başkan Mercan, “Bugün 11 Ekim Dünya Kız Çocukları Günü. Birleşmiş Milletler, kız çocuklarının cinsiyetlerinden ötürü maruz kaldığı eşitsizlik konusundaki farkındalığının artırılması amacıyla 2012 yılında 11 Ekim’i Dünya Kız Çocukları Günü ilan ettiği gün.

DSP İstanbul İl Başkanı Çiğdem Mercan, DSP Genel Başkanı Önder Aksakal, Ordu Basın Kuruluşları Derneği Başkanı Sefai Uzunyurt

 

Bugün konuşmalıyız…
Kendini Güvende Hisseden, Başarmaya ve Huzurla Yaşamaya Odaklı Kız Çocukları ve Erkek Çocukları – için POLİTİKALAR üretmeliyiz.
DSP, iktidar olduğu dönemde bu amaçla büyük hamleler yapmış ve ilk kez 8 yıllık eğitimi mecburi kılarak kız çocuklarının kesintisiz eğitim almalarını sağlamıştır.
Kesintisiz eğitimle, okuldan alınıp evlendirilen veya işe verilen çocuk sayısı bu dönemde azalmıştır. Toplumsal yaşama birey olarak katılması istenen kız çocuklarının kendilerini etkileyecek kararlara katılımını artırmak istenirken, Medeni Kanunda yapılan değişikliklerle Kadına ve kız çocuklarına karşı ayrımcılık ve şiddeti önlenmesi ve onların insan haklarından tam ve etkili bir şekilde yararlanmaları hedeflenmiş ve kanunda bahsi geçen değişiklikler yapılmıştı.
O dönemde başlatılan çalışmaları, tekrar mecliste olarak devam ettirme fırsatımız olsaydı bugün, aşağıdaki tablo olmayacağı için, bu tablo hakkında konuşmamız gerekmeyecekti.


DİYECEKLERİMİZ PEK HOŞA GİTMEYEBİLİR –
GEREKİYOR!

DSP İstanbul İl Başkanı Çiğdem Mercan…


Son altı yılda 232 bini aşan çocuk evliliklerinin önlenmesi,
Cinsiyete dayalı ayırımcılıkların okutulan veya tavsiye edilen kitaplardan çıkartılması,
İhmal ve istismara karşı devlet politikalarının geliştirilmesi gerekmektedir.
Eğitim eşitsizliği ve yoksulluk en çok kız çocuklarını etkiliyor. Erkek çocuklar, çoğunlukla ekonomik sebeplerle okula devam ettirilmeyip işe verilirken, kız çocukları, ekonomik sebeplerin yanı sıra evlilik ve ailenin izin vermemesi sebebi ile eğitime devam ettirilmiyor.
2012’de başlayan 4+4+4 eğitim sisteminin tüm çocuklara ama en çok da kız çocuklarına etkisi oldu. Dörder yıl içinde kız çocuk örgün eğitimden alınarak evlendirilip son 4 yıllık kısmı açıktan devam edebilmeye düzenlemeler yapıldı.
Bu düzenleme keyfiyetle evlensin diye çocukların okuldan alınması gibi ihlallere yol açtı.
Halbuki her çocuğun eğitim hakkı eşit olmalıdır.
Cinsel suçların %46’sı çocuklara karşı işlenirken çocuk cinsel istismarında dünya listesinde en üstlerdeyiz.
Çocuk işçiliğinde, kayıt dışı çalıştırılan çocukların önlenmesi için pek çok uluslararası anlaşmada imza koyan ülkemizin, daha çok mücadele vermesi ve tekstilde, sanayide, tarımda işçi olarak yada ücretsiz aile işçisi olarak çalışan çocukların azalmasına yönelik politikalar üretmesi gerekmekte.
Ayrıca;

DSP İstanbul İl Başkanı Çiğdem Mercan, Ordu Basın Kuruluşları Derneği Başkanı Sefai Uzunyurt


BM, Covid-19 nedeniyle 2020-2030 yılları arasında 13 milyon çocuğun, çocuk yaşta evlendirilebileceği uyarıları şimdiden yapıyor.
Save the Children ise 10 milyon çocuğun eğitim hayatlarına geri dönememe riski olduğunu açıkladı.
Yani, kararlılıkla Çocuklarımıza sahip çıkmalı ve onların faydasına olacak hak ve fırsatlara öncelik vermeliyiz” açıklamasında bulundu.

Leave a Response