EMEL GÜVEN DALGIÇ, KADINI İKİYE BÖL

Emel Güven Dalgıç

Bu yazımda son dönemlerde toplumumuz için büyük bir yara haline gelen, kadına yönelik şiddet/ölüm vakaları konusunda fikirlerimi paylaşmak istedim.

 

 

Öncelikle bu satırları yazma fırsatı veren Ordu Mesudiye Gazetesi Kurucusu ve Genel Yayın Yönetmeni sn. Sefai Uzunyurt’a teşekkür ediyor, şahsında gazete emektarlarının da 30.yılını kutluyorum.

 

 

Ordu Mesudiye Gazetesi Yazarı Emel Dalgıç Güven

Her gün televizyonlarda yada sosyal medyada isimlerini duyduğumuz; Pınar Gültekin, Şule Çet, Ceren Özdemir birer isimden ibaret değildir. Son 10 yılda kadın olduğu için 7.554 ölen, 14.575 tecavüze uğrayan kadın birimizin kızı, kız kardeşi ya da annesidir.  Bu kadınların ölmesi, şiddete maruz kalması karşısında ölen insanlığımızdır.

Ordu Mesudiye Köşe Yazarı Emel Güven Dalgıç

Şiddet olaylarının bu denli artması, sosyolojik olarak araştırılması gereken bir olgu olmakla birlikte devlet olarak ve bireysel olarak bizler neler yapabiliriz? Bu konudaki naçizane fikirlerimi de paylaşmak isterim.

Emel Güven Dalgıç

Ülkemiz, 2011 yılında Avrupa Konseyince İstanbul’da imzaya açılan ve 2014 yılında yürürlüğe giren İstanbul Sözleşmesi’ni ilk imzalayan ülkedir. Tam adı : “Ev içi şiddetin ve  kadına yönelik her tür şiddetin önlenmesi” olan bu ilk uluslararası sözleşme ile önemli bir adım atılmıştır. Sözleşme ile önleme, koruma ve yargılama olarak başlıca 3 alanda kadına yönelik şiddetin önlenmesi, mağdurların korunması ve şiddet gösterenin adalete teslim edilmesi amaçlanmaktadır.

Emel Güven Dalgıç
Emel Güven Dalgıç

Son dönemde eleştiri konusu yapılan “İstanbul Sözleşmesi” konusunda KADEM gibi önemli STK’lar ; “İstanbul Sözleşmesi, kadınlara yönelik her tür şiddete karşı hukuki çerçevede detaylı bir koruma sağlayan ilk uluslararası belgedir” diyerek tartışmalara son noktayı koymuştur.

 

 

Ayrıca İçişleri Bakanlığı ve Emniyet Genel Müdürlüğü işbirliği ile gerçekleştirilen bir proje olan Kadın Destek Uygulaması (KADES) yoluyla akıllı telefonlardan faydalanarak risk ve tehdit unsuru oluşturabilecek durumların önüne geçebilmek amaçlanmıştır.

Ne yazık ki yapılan istatistikler son 7 yılda ülkemizde kadın cinayetlerinin % 1.400, kadına şiddet davalarının % 366, cinsel tacizin %449, kadın cinayetlerinin ise %566 arttığını göstermektedir.

Ordu Mesudiye Gazetesi Kadının Adı Var sayfasındaki kadına şiddeti dile getiren yazarımız Emel Dalgıç'ın son yazısı...
Ordu Mesudiye Gazetesi Kadının Adı Var sayfasındaki kadına şiddeti dile getiren yazarımız Emel Dalgıç’ın son yazısı…

Tüm bu önleyici, koruyucu önlemler yanında bizler bireysel olarak şiddeti olağanlaştıran, sıradanlaştıran her tür eylemden ve destekleyen her tür yöntemden uzak durarak kendimizi ve toplumumuzu koruyabiliriz.

Türk kültüründe örf, adet ve geleneklerle kadına büyük önem verilmiştir. Gerek tarih boyunca kurulmuş olan Türk devletlerinde kadına “Hatun” sıfatıyla devlet işlerinde  söz hakkı verilmesinden, gerek atasözlerimiz ve deyimlerimizden  kadının toplumdaki önemini, yerini görebiliriz.

 

Kadına bu denli değer veren bir kültürden gelen bizler için, bu karanlık tabloyu önleyecek tedbirler almak, tarihimizden aldığımız misyonu sürdürmek boynumuzun borcudur.

 

Emel Güven’in, Ordu Mesudiye Gazetesi’ndeki “Kadını İkiye Böl” köşe yazısı…

 

Cemal Süreyya’nın ünlü şiiri ile veda etmek isterim:

Bir kadını ortadan ikiye böl…
Yarısı annedir,
Yarısı çocuk,
Yarısı sevgili,
Yarısı aşk,
Duyanlar bunu bilmez,
Görenler anlamaz bunu
Yarısı rivayettir,
Yarısı gece…

Leave a Response