Giresun’da kaybolan 7 kişiyi arama çalışmaları devam ediyor

Giresun’daki sel felaketinin yaralarının sarılması için büyük seferberlik başlatıldı. Hala kayıp olan 7 kişiyi arama çalışmaları ise özveriyle devam ediyor. 4 ayrı noktada yapılan aramalarda kadavra köpekleri de kullanılıyor. Gün boyu bölgede incelemelerde bulunan İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, son bilgileri paylaştı. Soylu, mağduriyet yaşayan vatandaşlara 2 buçuk milyon liralık yardım dağıtıldığını belirtti.

 

 

 

 

 

 

Giresun yaşadığı felaket sonrası toparlanmaya çalışıyor. 9 kişinin hayatını kaybettiği sel nedeniyle 7 kişi hala kayıp.

Selde kaybolan 7 kişiyi arama çalışmaları 4 ayrı bölgeden sürdürülüyor. Dere yatağı boyunca, dere içerisinde ve kenardaki bataklık ile çamurlu alanlar tek tek aranıyor. Helikopter ve drone ile Harşit Çayı yatağı ile çayın Karadeniz’e döküldüğü alan arası taranıyor. Çalışmalarda kadavra köpekleri de kullanılıyor.

Selin sürüklediği hafriyatın kaldırılması için seferberlik başlatıldı. 7 ilçede temizlik çalışması var.

Bakanların bölgedeki incelemesi sürerken ilginç görüntüler de ortaya çıkıyor. Örneğin Espiye Yeşilköy’de, etkili olan sel ve heyelan nedeniyle yıkılan bir caminin minaresinin hasar almadığı görüldü.

Bakanlar Süleyman Soylu, Murat Kurum, Adil Karaismailoğlu ve Bekir Pakdemirli katılımıyla Hasar Tespit ve Koordinasyon Toplantısı gerçekleştirildi.

Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, sel felaketini yaşayan üreticilerin kredi borçlarını 1 yıl süreyle ertelediklerini belirtti. Sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada “Çiftçimizin, üreticimizin her zaman yanında olduk, olmaya da devam edeceğiz.” ifadesini kullandı.

Hasar tespitinin devam ettiği bölgede ekipler, vatandaşlara üç öğün yemek veriyor.

Leave a Response