GÖLKÖY’DE BAYRAMIN EN MUTLUSU MEHMET DEDE

Türkiye’nin en uzun ömürlü insanlarının yaşadığı yer olan Ordu’nun Gölköy ilçesin’de 10 çocuk, 22 torun ve 16 torundan torun sahibi 95 yaşındaki Mehmet Yazan, bayramlaşmanın sevincini yaşadı. Yazan, “Çocuklarım ve torunlarım da bana iyi bakıyor” dedi

ORMESHA-Ali Yazan Gölköy:  en uzun ömürlü insanlarının yaşadığı yer olan Ordu’nun Gölköy İlçesi Çetilli Mahallesi’nde yaşamını sürdüren 95 yaşındaki, 10 çocuk ve 22 torun, 16 torunundan torun sahibi Mehmet Yazan, bayramın birinci günü çocukları ve torununun torunuyla bayramlaşmanın sevincini yaşadı.

Gölköy’ün Çetilli Mahallesi’nde yaşamını sürdüren Mehmet Yazan, bayramın Birinci gününde kendisini ziyaret eden 10 çocuğu, 22 torunu ve 16 torununun torunuyla bir araya geldi. Bayramın Birinci gününde çocuk ve torunlarına el öptürmenin mutluluğunu yaşadığını dile getiren Mehmet Yazan, bayramların birlik, barış, kardeşlik ve beraberliğin sembolü olduğunu söyledi.

Eşiyle 1947 yılında evlendiğini ve 55 yıl birlikteliğin ardından eşinin vefat ettiğini ifade eden Yazan, “Eşimle 55 yıl bir yastığa baş koyduk. Ancak eşim 72 yaşındayken vefat etti. Eşimin vefatından sonra çocuklarım ve torunlarımla yaşıyorum. 10 çocuğum, 22 torun ve 16 torunumun torunu var. Günümü torunlarıma ayırıyorum. Çocuklarım ve torunlarım da bana iyi bakıyor” dedi.

Yazan, benim sağlık durumum çok iyi çocuklarım bana çok iyi bakıyorlar. Buna rağmen sağlıklı ve uzun bir ömür geçirmesini de zamanında tükettiğim doğal besinlere borçluyum” diye konuştu.
Gölköy’de Eski bayramları anlatan Yazan, “Köylerde bayram şekeri bulmamız mümkün değildi. Bayram namazından sonra bayramlaşmada, genelde bayram yemekleri yapılıyordu. Önce erkeklere daha sonra kadınlara yemek ikram ediliyordu” ifadelerini kullandı.

“Dedeyle Bayramlaşarak Duasını Alıyoruz”

95 yaşındaki Mehmet Yazan ile bayramlaşan Oğulları Adem Yazan, “mahallemizin en büyüğü olması dolayısıyla herkes ona saygı gösteriyor. Babamla bayramlaşarak duasını alıyoruz. Boş zamanlarda gelip kendisini dinliyoruz. Yaşadığı zorlukları ve hayatını bize anlatıyor.” dedi.

Adem Yazan’ın ise, her bayram babasının duasını almak için bir araya geldiklerini söyledi. Babasının büyük zorluklar çekmesine rağmen sağlık durumunun iyi olduğunu ifade eden Adem Yazan, “İlerlemiş yaşına rağmen neredeyse tüm ihtiyaçlarını kendisi karşılıyor. Bayramı çocukları ve torunlarıyla geçirmekten hem kendisi hem de biz mutlu oluyoruz. Halen bizim onun fikirlerine ihtiyacımız var. Biz evlatları ve torunları için bir kültür hazinesidir. En büyük çocuğu 70 yaşındadır. Babam torunun torununun torununu görmüş ve 95 yaşındadır. En küçük çocuğu ise 48 yaşındadır” diye konuştu.

Torunu Gülden Yazan’da “Dedemiz geçmişle alakalı çok güzel bilgiler veriyor. Bize eski türküleri söyler, kendisinden çok haz alırız. Onun varlığı bizim için bir lütuftur. Bize askerlik anılarını anlatıyor. En büyük araçları atlar olduğunu söylüyor. Yokluk dönemlerini dile getiriyor ama o dönemin birlik, beraberliğini ve kardeşliğini, insanların bir birine bağlılığını anlatıyor. Bu açıdan dedem bizim yol göstericimizdir” şeklinde konuştu.

Leave a Response