İDOP’UN İLK KONGRESİ YAPILDI BAŞKAN CABBAR KEMENT

İstanbul Demokrat Ordulular Platformu (İDOP)’nun İstanbul Şişli’de yapılan ilk olağan kongresinde başkanlığa  Cabbar Kement, başkan yardımcılıklarına Bora Yıldırım, Şenel Duran, Hilal Aydemir Şanlı, Genel Sekreterliğe Hüseyin Okumuş, Saymanlığa Erkan Sakalı seçilerek görevlerine başladılar.

Cabbar Kenent

 

ORMESHA: Kısa adı İDOP olan İstanbul Demokrat Ordulular Platformu’nun İstanbul Şişli’de gerçekleşen olağan kongresinde yaklaşık 45 kişiden oluşan yeni yönetim kurulu belirlenirken başkanlığa ise Akkuş doğumlu Cabbar Kement seçildi.

Açılış konuşmasını yapan Cabbar Kement, her zaman Ordulular’ın birliğinden yana olduklarını belirterek, “Resmi İDOP biziz.  İDOP adını kullanan diğer kişilerin resmiyeti yoktur. Buradan çağrıda bulunuyorum. Eğer birlikten yanaysalar, buradan çağrıda bulunuyorum. Gerekirse yeni bir olağanüstü kongre yapabiliriz. Hatta gelsinler başkan adayı olsunlar, başkanlığı onlar yapsın. Tamamına açığız” diyerek, Gerçek İDOP’u resmi olarak kendilerinin temsil ettiğini belirtti.

Hasan Ersoy’un divan başkanlığını yaptığı kongrede söz alan Metin Öcalan, “önceki kongrede antidemokratik uygulamalar oldu. Divan başkanı divanı kongre bitmiştir diyerek bırakıp gitti. Ama yarım saat sonra gelip yeniden yerine geçti. Böyle bir uygulama olamaz” diyerek birlikten yana olduklarını, birlik için çalışılması gerektiğini belirtti.

İkinci sözü alan Salih Erol ise,” Bizim yıllardık yaptıklarımız belli. 15 yılı aşkın süre Mesudiyeliler Derneği başkanlığı yaptım. Başarılarımız ortadadır. İDOP’un önceki kongresinde büyük yanlışlıklar yaşandı. Birlik için girişimlerde bulunduk ama diğer taraf kabul etmedi. Artık tarafım ve buradayım” diyerek yine de birlikte fayda olduğunu belirtti.

Ordu Basın Derneği Başkanı Sefai Uzunyurt ise yaptığı konuşmada, “Sahnede yer alan afişteki logo ve ismi iki İDOP’ta kullanıyor. Onların da dile getirdikleri iddialar var. Bu karşılıklı iddiaların doğru olup olmadığını  ancak her iki başkan ve her iki yönetimden bazı isimlerin  biraraya gelmesiyle çözüme kavuşabilir. Ordulular’ın İstanbul’da 400’e yakın STK’sı var. Çok STK çok iyi iş demek değil” diyerek her iki İDOP’un birleşmesi gerektiğini, yeni bir ayrılığın Ordulular’a yarar sağlamayacağını belirtti.

Ordu Mesudiye Gazetesi’ne özel açıklama da bulunan İDOP Başkanı Cabbar Kement, “İDOP olarak İstanbul’da demokratik mücadeleyi büyütmek için, Demokrat Ordulular’ı biraraya getirip örgütlemek Demokratik mücadeleye katkı sunmak için biraraya geldik. Ayrıca Ordulu hemşerilerimize İDOP (İstanbul Demokrat Ordulular Platformu) nu gelecek nesillere aktarabilmek ve devamını sağlayabilmek için adını Türk Patent Enstitüsü’ne tescillettik. Tüm demokratik Ordulular’ı bu mücadeleyi büyütmek için İDOP a birleşmeye davet ediyorum diyerek, 29 Mayıs 2022 tarihinde yapılan İDOP kongresinde seçilen yönetim kurulunun, 02.Haziran 2022 tarihinde Fatsalılar Derneğinde toplanarak, kurullarını belirlediğini ifade etti.

Cabbar Kement’in başkanlığındaki İDOP yönetiminde İstanbul 1. Bölge Başkanlığı’na Erol Coşkun, İstanbul 2. Bölge Başkanlığı’na Kenan Akbal ve İstanbul 3. Bölge Başkanlığına işe Ayşe Kızkın seçildi. !. Bölge yönetiminde 15, 2. Bölge yönetiminde 18 ve 3. Bölge yönetiminde 17 olmak üzere toplam 50 yönetim kurulu üyesi görev üstlendi.

Kuruluşu daha eski olan diğer İDOP’un başkanı ise Ahmet Şatıroğlu.

Leave a Response