KABADÜZ, AKKUŞ, MESUDİYE KARA BEZENDİ

Ordu’nun Kabadüz, Akkuş, Korgan, Aybastı, Gölköy Mesudiye ilçelerinde mevsimin ilk gerçek kar yağışını başladı. Gece saatlerinde başlayan kar yağışı ilçe merkezleri başta olmak üzere  köylerin tamamında etkili oldu. Kar yağışı devam ederken, 1500 metrenin üzerinde rakıma sahip köylerde kar  kalınlığının şimdiden 20 santimetreyi geçtiği belirtiliyor.

ORMESHA-Ufuk Yılmaz: Ordu’nun Mesudiye ilçesi mevsimin ilk gerçek kar yağışını yaşadı. Gece saatlerinde başlayan kar yağışı ilçe merkezi başta olmak üzere 72 köyün tamamında etkili oldu. Kar yağışı devam ederken, yüksek rakımlı köylerde kar  kalınlığının şimdiden 20 santimetreyi geçtiği belirtiliyor.

Kar yağışı Kabadüz, Akkuş, Korgan, Aybastı, Gölköy gibi rakımı yüksek olan ilçelerde de etkili oluyor. Ordulular, kar yağışını memnuniyetle ve sevinçle karşılayarak, “Kar yağışından çok mutluluk duyduk. Aslında bu sene yağış gecikti. Şimdiye kadar yerler karla kaplı hale gelmeliydi. Geçte olsa, kar yağışından çok sevin. duyduk.

Geçen yaz bizim buralarda ve tüm Türkiye’de büyük bir kuraklık yaşandı. Kuraklığı sadece kar yağışı önleyebilir. Toprak suyu iyice içine çeker, yeraltı suları beslenir. Yazında göze ve çeşmelerde bol su olur.

Umarız kar, bu sene Mayıs ayına kadar erimez ve su kaynaklarımız yeterince dolar. 2022 yılında susuzluk olmaz” diyerek, toplumsal duyarlılıklarını gösterdiler.

 

Leave a Response