Karadeniz Vakfı Şuşa’yı Ziyaret Etti

Karadeniz Vakfı, Azerbaycan’ın 29 Yıl Sonra İşgalden Kurtarılan Şuşa şehrini Azerbaycan Bakanlar Kurulu kararı ve Milli Savunma Bakanlığı’ndan alınan özel izinle ziyaret etti. Karabağ’daki Şuşa‘yı ziyaret eden Vakfın Genel Sekreteri Hüseyin Güler, bölgedeki askerlerle ve gazilerle görüştü.

 

ORMESHA: Nurane Şıhaliyeva’nın başkanlığında faaliyet gösteren “Askere Hatıra Kitabı” projesi kapsamında Karadeniz Vakfı Gençlik Konseyi Başkan Vekili Seide Ömer, vakıf meclis üyelerinden Tuncer Yılmaz, Ali Rıza Zor ve Karadeniz Vakfı Genel Sekreteri Hüseyin Güler, Azerbaycan’ı ziyaret etti.

 

Karadeniz Vakfı Genel Sekreteri Hüseyin Güler, Bakü’den Şuşa’ya 10 saatlik yolculukları sonrasında bölgede gördüklerini ve Azerbaycanlı dostlardan aldığı bilgileri şöyle ifade etti. “Savaştan önce Türk F-16’lar ve Bordo Bereliler Azerbaycan’da konuşlanmış. Savaş sırasında İHA-SİHA ve yıllarca terör örgütleri ile savaş ve muharebe konusunda uzmanlaşmış Türk subaylarının tecrübeleri ile geri alınan topraklarda yeni yolları Türk şirketler inşa ediyor. Bölgede şimdi ayrıca cami ve okul da yapılıyor.

 

Şuşa çok önemli bir şehir savaş sonrasında neredeyse bütün binalar hasar görmüş ya da Ermeniler tarafında yakılıp yıkılmış. Doğalgaz daha önceden İran’dan geliyormuş fakat savaş sonunda elektrik ve doğalgazı hemen kesmişler. Kısa bir süre içerisinde dağlara tepelere direkler dikerek tekrar elektrik getirilmiş ve bütün binaların hasar tespiti yapılıp eski hale getirilmesi için üç vardiyalı çalışmalar başlatılmış. Azerbaycanlı kardeşlerimiz, bu çalışmalarla kısa sürede tarihi ve doğal güzelliğiyle Şuşa’nın Azerbaycan’ın gözbebeği olacağını söylüyor.”

 

44 gün süren savaş Azerbaycan devletinin Karabağ zaferi ile sonuçlandı. Bu zafer sevincini yaşamak bütün Türk milleti için büyük bir gururdur. Savaş döneminde Azerbaycan bayrakları ile süslenen Türkiye, tüm dünyaya kardeşlik mesajları vermişti. Bu zaferden sonra Karabağ’a gitmek, o topraklara ayak basmak her bir Türk’ün hayali, arzusu oldu. Karadeniz Vakfı olarak biz de daha yeni yeni çiçeklenmeye başlayan Karabağ’ın incisi Şuşa’yı görmek için yola çıktık. Yıllar sonra geri alınan bu toprakları ziyaret etmek bizim içinde çok önemli bir olaydır. Üç gün süren projenin amacı Ramazan ayında Azerbaycan’da şehit ailelerini, gazileri ve askerleri ziyaret etmek,  onların problemleri ile yakından ilgilenmek ve çeşitli yardımlar takdim etmekti. İlk gün Bakü’nün en büyük kliniklerinin birinde  (Hayat Kliniği’nde) ücretsiz tedavi edilen gazilerle görüştük.  Gazileri tebrik ettik. Onların sorunlarını dinledik, yardımcı olmaya çalıştık. Daha sonra Azerbaycan Cumhurbaşkanı Sn. İlham Aliyev’in emri ile kültür şehri ilan edilen Şuşa’ya gittik. Buradaki harp yerinde bulunduk. Askerlerle ve Şuşa’nın garnizon komutanı ile görüştük. Vakıf olarak sınırdaki 200 askere iftar verdik. Komutana vakfımızın faaliyetlerinden bahsettik. Şuşa’nın tarihi yerlerini gezdik. Daha sonra Fuzuli şehrine geçtik. Nisan’daki savaşta şehit olan şehitlerin anısını, gazileri ve şehit ailelerini ziyaret ettik.”

 

Karadeniz Vakfı’nın Projesi

 

Karadeniz Vakfı heyeti, Karadeniz Vakfı’nın desteklediği proje çerçevesinde vakfın yönetim kurulu üyesi Azerbaycanlı Milletvekili Sn. Hikmet Babaoğlu, Vügar İsgendərov ve projeye çok büyük destek olan iş adam Eliş Hüseynov ile görüştü. Heyet, Azerbaycan Cumhuriyeti’nin üçüncü cumhurbaşkanı Haydar Aliyev, ikinci cumhurbaşkanı Ebülfez Elçibey, Bahtiyar Vahabzade, Memmed Araz, Zelimhan Yakub gibi önemli şahsiyetlerin mezarlarını, Türk şehitliği ve Hocalı Soykırım abidesini ziyaret etti.

Leave a Response