KAYMAKAM VE BELEDİYE BAŞKANI YAYLALARDAKİ OTLAKLARI İNCELEDİLER

Mesudiye Kaymakamı M. Emre Canpolat ve Belediye Başkanı İsa Gül, Garnizon Komutanı Yüzbaşı Süleyman Erdem, İlçe Tarım Müdürü Davut Uzuner, Orman İşletme Müdürü Mehmet Kanal, OBKD Başkanı Sefai Uzunyurt ilçenin en önemli hayvan otlaklarından birisi olan Yukarı Gökçe Çukuroba, Faldaca Obası, Mismilon Obası, Bayraklı Obası, Doğançam Obası ve Ordu’nun en yüksek noktasını oluşturan Gönderiç Dağı zirvesi eteğinde kurulan Aşut Obası’na giderek otlakları incelediler

 

ORMESHA: Ordu ilinin en verimli hayvancılık merkezi ve otlaklarına sahip Mesudiye ilçesinin Kaymakamı M. Emre Canpolat ve Belediye Başkanı İsa Gül, Garnizon Komutanı Yüzbaşı Süleyman Erdem, İlçe Tarım Müdürü Davut Uzuner, Orman İşletme Müdürü Mehmet Kanal, OBKD Başkanı Sefai Uzunyurt ilçenin en önemli hayvan otlaklarından birisi olan Yukarı Gökçe Çukuroba, Faldaca Obası, Mismilon Obası, Bayraklı Obası, Doğançam Obası ve Ordu’nun en yüksek noktasını oluşturan Gönderiç Dağı zirvesi ve eteğinde kurulan Aşut Obasını incelediler. 2 bin 800 metreyi aşkın yükseklikteki Aşut Obası’nda kar kürtükleri, tutuya çiçekleri, gözeler ve  ot durumunu yakından incelediler.

Yer yer kar  yığınlarının kalınlığını ölçerek tahmini olarak Temmuz ayı başına kadar bazı kürtüklerin varlığını sürdüreceğini belirttiler.

Mesudiye Kaymakamı M. Emre Canpolat ve OBKD Başkanı Sefai Uzunyurt ,Aşut Obası’nda…

Kaymakam Canpolat, “ Bu kadar bol su olan yaylada çok iyi hayvancılık yapılır. Vatandaşlarımız küçükbaş ve büyükbaş hayvan alıp yaylaya çıkmalılar. Eşsiz manzarası, bol suları, gözalabildiğince uzanan çimenleriyle burası adeta hayvancılığın cenneti durumunda” diyerek, hayvancılık projelerine destek olacaklarını belirtti.

Belediye Başkanı İsa Gül ise, “Belediye olarak hem kendi bünyemizde hayvancılık yapıyor, hem de köylerde faaliyet gösteren hayvan üreticilerimizi destekliyoruz. Buradaki 5 yayla en az 30 bin koyun ve binlerce büyük baş hayvanın otlamasına yeter” diyerek, yaylacılığın ölmemesi için destek sunmaya devam edeceklerini belirtti.

 

Leave a Response