KIZILELMALILAR, “HES İSTEMİYORUZ” DEDİ

Ordu’nun en büyük akarsuyu Melet Irmağı’nın doğduğu havzada yer alan  Kızılelma köylüleri, Irmak üzerinde kısa adı ‘HES’ olan, Hidro Elektrik Santrali  yapılmasına ve susuz kalmaya karşı çıkarak, ÇED toplantısına katılmayarak, “HES istemiyoruz” dediler

ORMESHA: Akyurt Enerji Üretim A.Ş. tarafından Melet Irmağı üzerine yapılması planlanan “14,98 MWm/14,20 MWe Melet Enerji Grubu Projesi (Hidroelektrik Santrali)” bilgilendirme toplantısı için Çevre ve Şehircilik Bakanlığı temsilcisi, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Sivas İl Müdürlüğü temsilcileri, HES’i yapmak isteyen özel sektör firması Akyurt Enerji Üretim A.Ş   temsilcileri yasaya göre “Halkı proje hakkında bilgilendirmek, görüş ve önerilerini almak amacıyla ÇED Yönetmeliğinin 9. maddesi gereğince  Kızılelma Köyü, Köy Odası’nda 14 Ocak 2020 Salı günü “Halkın Katılım Toplantısı düzenlemek için Kızılelma Köyü’ne geldiler. Kızılelma Muhtarı, azaları, Kızılelma Dernek başkanı, yönetim kurulu üyeleri, köy halkı ve HES’ten etkilenecek olan Ordu Mesudiye’ye bağlı köylerin dernek başkanları ve duyarlı kişileri toplantı yerinin önünde toplandılar, ancak toplantı salonuna girmeyerek, “HES istemediklerini” belirttiler. Halkın toplantıya katılmadığı tutulan tutanakla belli edildi.

Böylece Kızılelma, Karacaören, Herközü, Yavşan, Arıkmusa, Güvenli, Beşpınar, Musalı, Yardere, Geldişer köyleri sınırları içinde  Hidro Elektrik Santrali resmi aşamalarından ilk raundu köylüler kazandı.

Olayın duyulması başta Kızılelma Köyü olmak üzere, Karacaören, Herközü, Yavşan, Arıkmusa, Güvenli, Beşpınar, Musalı, Yardere, Geldişer köyleriyle, Ordu Mesudiye ve Koyulhisar’da sevinçle karşılandı.

Ancak mücadele bununla bitmiyor diyen yöre halkı, ikinci aşamanın bir gün sonra Arıkmusa Köyü köyodasında 15 Ocak 2020 Çarşamba günü saat: 14:00’te  Halk Katılım Toplantısı düzenlenecek diyerek, herkesi desteğe devam ettiler.

HES’e karşı çıkan çok sayıda duyarlı kişi İstanbul’dan otobüs ve özel otomobille Kızılelma ve Arıkmusa Köyü’ne giderken, Mesudiye Belediye Başkanı İsa Gül Arıkmusa Derneği Dayanışma Gecesi’nde yaptığı toplantıda, “Halk ne istiyorsa biz onu yaparız. Halk HES istemiyorsa, biz de istemeyiz. Mesudiye’nin en büyük sorunlarının başında susuzluk geliyor. Su bize lazım. Köylerimize lazım. Melet Irmağı’nın susuz kalmasına izin vermeyiz” diyerek, destek verdi.

 

Leave a Response