MELTEM NAZ, ‘BİR DAHA DÜNYAYA GELSEM YİNE GAZETECİ OLURDUM’

TV52 Televizyonu’nun başarılı Haber Müdürü Fatma Meltem Naz, Ordu Mesudiye Gazetesi ile gerçekleştirdiği söyleşi de, “Bir daha dünyaya gelsem yine gazeteci olurdum” diyerek, basın mesleğine duyguyu sevgiyi bir kez daha ifade etti.

TV52 Haber Müdürü Fatma Meltem Naz,  Kadın basın mensubu ve televizyonculara hem cesaret veriyor, hem de yol göstericilik yapıyor. Medya sektöründe uzun ve yoğun yılların ardından verdiği emeğin karşılığını başarılı bir sunucu ve haber müdürü olarak alan Meltem Naz; “Bir daha dünyaya gelsem yine gazeteci olurdum” diyerek, “Sorgulayan, araştıran, toplumun gerçekleri öğrenmesine hizmet eden olmaktan, daha güzel ne olabilir?” diyerek, mesleğini ve TV52’yi çok sevdiğini belirtiyor.

İletişim Fakültesi’nden mezun olup,  Star Televizyonu Ankara Haber Merkezi’nde 4 aylık staj yaparak, Ordu TV52’de  muhabir olarak profesyonel televizyonculuk ve basın mesleğine adım atan Fatma Meltem Naz; işine duyduğu saygısı, çalışkanlığı ve gayretiyle 15 yıl da kendini hep geliştirip, başarı basamaklarını birere birer çıkmayı başararak, uzun ve yoğun yılların ardından verdiği emeğin karşılığını başarılı bir sunucu ve haber müdürü olarak TV52 Haber Müdürlüğü gibi önemli bir göreve yükselmeyi başaran TV 52 ekranlarında sabah programı, haber programı da sunan Meltem Naz’a ile bir söyleşi yaparak, O’nu daha yakından tanımanızı sağlamaya çalıştık.

Medya sektöründe çalışmaya çok erken yaşlarda karar verdiğini anlatan Naz, henüz ortaokul birinci sınıfta haberci olacağını söylüyor. Hatta onun da ötesinde savaş muhabirliği yapacağını, sıcak bölgelere gideceğinin hayalini kuruyor. Üniversite yılları gelip çattığında da ilk tercihi olmasa da İletişim Fakültesine girerek hayallerine adım atıyor.

Mesleki deneyiminin birçoğunu staj döneminde kazandığını belirten Naz, “Çünkü staj süreçlerinde sabretmeyi, beklemeyi ve ne istediğinizi çok iyi öğreniyorsunuz. Ki çok severek okudum. Çok isteyerek tercih ettim bu bölümü. Her zaman söylüyorum, bir daha dünyaya gelsem yine gazeteci olurdum. Sorgulayan, araştıran, toplumun gerçekleri öğrenmesine hizmet eden olmak. Daha güzel ne olabilir ki?” diyor.

 

Haberciliğin ruha işlendiği, haber bakış açısı olan bir kimsenin başka bir işte çalışarak mutlu olamayacağı söylenir. Fatma Meltem Naz da bu söze en iyi örneklerden biri. Üstelik bu mutluluğunu başarı hikayesiyle de birleştirenlerden: “Çok küçük yaşta karar vermiştim haberci olacağıma. Ne kadar şanslı bir insanım ki bu bana nasip oldu. 2007 yılında başladığım ve 15’inci seneme girdiğim TV52’de Haber Müdürlüğüne yükselmiş biriyim. Uzun yıllar birbirimize emek verdiğimiz, birbirimizden çok şey öğrendiğimiz, yetiştiğim, büyüdüğüm, meslek sahibi olduğum, profesyonel hayatı öğrendiğim TV 52’yi çok seviyorum.”

Haber Müdürü olduktan sonra medya sektöründe kadın yönetici olmanın ne demek olduğunu da anladığını ifade eden Fatma Meltem Naz, yönetici olmanın çok zevkli olduğunu ancak, kadın yönetici olmanın her sektörde olduğu gibi medya sektöründe de avantajları ve dezavantajları olduğunu belirtiyor. “Buradaki en önemli şey vazgeçmemek ve sabretmek. Yaşadıkça, gördükçe öğreniyor ona göre yol haritanızı çiziyorsunuz. Benim için de aynı böyle” diyor.

 

TV 52 ekranlarında sabah programı, haber programı da sunan Meltem Naz’a birkaç soru yöneltiyoruz.

Ordu Mesudiye Gazetesi: Ekranda olmak nasıl bir his, büyük sorumluluk değil mi?

Fatma Meltem Naz: “Canlı yayın, takdir edersiniz ki her zaman bir riski barındırır. O yüzden koca bir sorumluluk. Ve canlı yayında söz ağızdan çıktıktan sonra artık herkesindir. Hataların telafisinin olmadığı, övgülerin bol ama eleştirilerin acımasız olduğu bir alan ekran”

 

ORMES Gazetesi: Kendinizi sonradan seyrettiğiniz olur mu, beğenmediğiniz ya da beğendiğiniz özellikleriniz var mı/neler?

Meltem Naz: “Seyretme ihtiyacı duymuyorum. ‘Keşke’lerden uzak olmak adına da, o vakti bir sonraki bültene hazırlanarak geçirmeyi tercih ediyorum. Yaptığım işte disiplin önemli benim için.

ORMES Gzt: Kıyafetler, makyaj, saç sizi ne kadar ilgilendirir; ekran için birinci kural nedir?

Naz:  “En sade en güzeldir her zaman. Hiçbir şey haberin önüne geçmemeli. Ben her zaman o yapılı saçlardan, abartılı makyajdan ve dikkati dağıtan takı ve mimiklerden uzak durmayı tercih ettim. Aslolan haberdir. Birey olarak haberin önüne geçiyorsanız eğer, o işte bir yanlışlık vardır”

 

ORMES Gzt: Ekrana ‘çıkmak’ çok mu önemli, neden herkes televizyonda olmayı istiyor?

Naz: “Dışarıdan büyüleyici, ışıltılı bir dünya. Popülariteyi seviyor insanlar. Çoğu zaman ekrandakilere gereğinden fazla anlam yüklüyorlar gibi geliyor bana. Elbette bu durum ekrana çıkan için manevi tatmini artıran bir faktör. Ama önemli olan ne kadar birikimle o ekranı doldurduğun. Çünkü aynı ekran parlattığından daha hızlı eritir sizi”

 

Ordu Mesudiye Gazetesi: Sizinle ve gazeteciliğinizle alakalı ne değişmeyecek?

Fatma Meltem Naz: “Bugüne kadar hazırladığım ve sunduğum haberlerde hiçbir ideolojinin tarafı, maşası olmadığım gibi, bundan sonrası için de bu söz konusu olamaz. Demokratik, laik, özgürlükçü bir ülkeden, insan haklarından tarafım. Meslek ilkelerime de sıkı sıkıya bağlıyım. Bu kriterler değişken değildir benim için”

Leave a Response