MESUDİYELİLER HES VE TAŞOCAĞINA KARŞI KENETLENDİLER

Orta ve Doğu Karadeniz bölgesini birbirinden ayıran, Ordu Mesudiye ilçesine adını veren Melet Irmağı’nın doğduğu havzada yer alan 9 köye HES yapılmak istenmesi, Karadeniz Akdeniz Yolu’nun geçtiği 4 köyün sınırları içinde ise Taşocağı açılmak istenmesi tepkilere yol açtı. Haberi son anda öğrendiklerini belirten  bu köylere mensup vatandaşlar, kendilerine sorulmadan böyle bir projeye izin verilmesinin yanlış olduğunu belirtip,  İstanbul’da üst üste çok geniş katılımlı iki toplantı gerçekleştirerek, HES ve Taşocağı açılmasına izin vermeyeceklerini belirttiler.

 

ORMESHA- Sefai Uzunyurt: Doğu Karadeniz’in Ordu ili Mesudiye ilçesine adını veren Melet Irmağı’nın doğduğu havzada yer alan; Kızılelma, Karacaören, Herközü, Yavşan, Arıkmusa, Güvenli, Beşpınar, Musalı, Yardere ve Geldişer mahallelerine yapılmak istenen Hidro Elektrik Santrali (HES), Karadeniz Akdeniz karayolunun geçtiği Darıcabaşı, Pınarlı, Akpınar ve Derinçay mahalleleri sınırları içinde Gürses Madencilik tarafından Bazalt Ocağı ve Kırma-Eleme Tesisi (Taşocağı)  açılmak istenmesi tepkilere yol açmaya devam ediyor.

HES ve Taşocağının yapılmak istendiği mahallelere mensup vatandaşlar, İstanbul’da üst üste çok geniş katılımlı iki toplantı gerçekleştirerek, HES ve Taşocağı açılmasına izin vermeyeceklerini belirttiler.

İlk toplantı Taş Ocağının yapılmak istendiği bölge köylerine mensup Akpınar Mahallesi Derneği’nin Beykoz Kavacık’ta bulunan Dernek lokalinde, ikinci toplantı ise bir gün sonra HES’in yapılmak istendiği Arıkmusa Köyü Derneği’nin Ataşehir Küçükbakkalköy’deki dernek lokalinde gerçekleştirildi.

Akpınar Mahallesi Dernek Başkanı Şenel Güler,  Akpınar Muhtarı İzzet Kara, Arıkmusa Derneği Başkanı Hikmet Çağlayan’ın organize ettikleri Taşocağı ve HES  bilgilendirme toplantılarına; Ordu Çevre Derneği Başkanı Ertuğrul Gönül, İstanbul Çevre Konseyi Genel Sekreteri Murat Zafer Çetintaş, İstanbul Çevre Konseyi Genel Sekreter Yardımcısı Ömer Yılmazer, İstanbul Çevre Konseyi Yönetim Kurulu Üyesi ve Ataşehir Kent Konseyi Çevre Komisyonu Başkanı Seyfullah Atçı, İstanbul Çevre Konseyi ve Ataşehir Kent Konseyi Çevre Komisyonu yönetim kurulu üyesi Emel Güven, İnovasyon Derneği Başkanı Menderes Sönmez, Ordu Basın Kuruluşları Derneği Başkanı Sefai Uzunyurt, CHP Ordu İl Başkan Yardımcısı Nedim Yavuz, CHP Mesudiye ilçe Başkanı Adem Çolak, Pınarlı Dernek Başkanı Arif Güler, Arıkmusa Dernek Başkanı Hikmet Çağlayan, Musalı Dernek Başkanı Rüstem Aydın, Arıkmusa Derneği Onursal Başkanı Merdan Özer, Dereyolu Grup Köyleri Sekreteryası Başkanı ve Arıkmusa eski Dernek Başkanı Ziya Çağlayan, Musalı Dernek Başkan Yrd. Mehmet Akbulut, Mesudiyeliler Derneği Başkanı Özat Özsoy, İDOP İstanbul 1. Bölge Başkanı Kemal Erdoğan, Mesudiye Gelişme Vakfı Başkan Yardımcısı Halil Çakır, İstanbul Mesudiyespor Başkanı ve Armutkolu Dernek Başkanı Yüksel Şener, Mesudiyeliler Vakfı eski Başkanı Fazlı Coşkun, Mesudiyeliler Derneği eski Başkanı Salih Erol, Arpalan Dernek Başkanı ve İYİ Parti Ümraniye İlçe Başkan Yardımcısı Turgut Bektaş, Mesudiyeliler Vakfı Onursal Başkanı Op. Dr. Aydın Özgül, Ümraniye Ordulular Dernek Başkanı Mahmut Şahin, Ataşehir Ordulular Derneği Başkanı Ertuğrul Köleoğlu, Mesdef Başkan Yardımcısı Av. Hatice Özdemir, Kızılelma Dernek Başkanı Adem Doğan, Bayraklı Derneği Başkanı ve Mesudiyeliler Derneği Bşk. Yrd. İrfan Toklucu, Yavşan Derneği Başkanı Zeki Güzeller, Yeveli Dernek Başkanı Şerafet Tanrısever, Ordu Mesudiye Gazetesi İstanbul Temsilcisi Namık Kemal Tuncer, Doğançam Dernek Başkanı Ahmet şevket Türk, K.Bakkalköy Muhtarı Birgül Çilesiz, Çerçi Muhtarı Ethem Yılmaz, CHP Ataşehir ilçe yönetim kurulu üyesi Erol Coşkun, Aşağı Gökçe Dernek Başkanı Yavuz Ekşi, Musalı Dernek Bşk. Yrd. Ayhan Aydın, Mesudiyeliler Derneği Yönetim kurulu üyeleri Erdal Yılmaz, Hasan Yılmaz, Güven Bodur, Kızılelma Dernek Başkan Yardımcısı Adem Yazıcı, Güneyce Dernek Başkanı Güngör Coşkun, Mahmudiye Dernek Temsilcisi Metin Erol derneklerin yönetim kurulu üyeleri; Ersin Tezel, Refahattin çağlayan, Sefer Aydın, Engin Gönderiç, Resai Çağlayan, Oktay Demirel, Sedat Özmen, Şükrü Aydın ile bu köylere mensup duyarlı kadın ve erkekler katıldılar. Katılan bütün konuklar, HES ve Taşocağı istemediklerini belirterek,  yapılacak mücadeleye destek olacaklarını belirttiler.

Her iki bilgilendirme toplantısının moderatörlüğünü Ordu Basın Kuruluşları Derneği Başkanı Sefai Uzunyurt yaparak, Ordulular’ın Vatan bütünlüğüne ve milli değerlere son derece bağlı olduklarını, Ülke kaynaklarının halk yararına kullanılmasına karşı olmadıklarını, ancak Ordu ve Mesudiye’nin suya büyük ihtiyacı olduğunu, özellikle Mesudiye köylerinin yaz aylarındaki en büyük sorununun susuzluk olduğunu hatırlattıktan sonra; “Melet Irmağı’nın özel bir şirket kar edecek diye kurutulmasına izin veremeyiz. Taşocağının dinamit patlamalarıyla, çeşme suları ve göze sularının kaynaklarını değişmesine

, köylerin susuz kalmasına, arazilerin sürekli tozla kaplanmasına yol açacaktır” diyerek, köylülerin onayı alınmadan bunların yapılmasının bir çevre katliamı olacağını vurguladı.

Ordu Çevre Derneği Başkanı Ertuğrul Gönül, Ordu ve Mesudiye’de yapılacak HES’ler, Taşocakları ve maden ocakları hakkında bilgi aktararak, dernek olarak çevreye zarar gelmemesi için çalıştıklarını, hiçbir karşılık beklemeksizin Mesudiye köylerine de destek olacaklarını belirterek;” İlk aşamada Resmi heyet ve firma temsilcilerinin köylerde gerçekleştirilecekleri toplantıda da ortak hareket edilmesi gerekiyor. Toplantı salonuna girmeyip, HES ve taşocağı istenmediğinin tutanaklarının tutulması gerekiyor” dedikten sonra, daha sonraki aşamalarda yapılması gereken çalışmalar hakkında bilgi vererek, bilirkişi, mahkeme masrafları için bir fon oluşturarak şimdiden hazırlık yapılması gerektiğini, hukuksal ve avukat konusunda Ordu Barosu’ndan faydalanabileceklerini söyledi.

İstanbul Çevre Konseyi Genel Sekreteri Murat Zafer Çetintaş ise Türkiye geneli ve Karadeniz bölgesinde yaptıkları eylemler hakkında bilgi vererek; “HES ve Taşocağına karşı bizden yardım ederseniz, biz her türlü bilgi ve desteği veririz. Sizlerin birlik içinde ortak hareket etmeniz şart. Bu mücadeleyi sizler yapacaksınız. Bizler bilgi ve deneyimlerimizle sizlerin yanında oluruz” diyerek, kazanılan HES davaları hakkında örnekler verdi.

İstanbul Çevre Konseyi Genel Sekreter Yardımcısı Ömer Yılmazer ise Taşocakları hakkında yapılan çalışmalar hakkında bilgi aktararak, nasıl başarılı olunduğunu, başarı için neler yapılması gerektiğini söyledi.

İstanbul Çevre Konseyi ve Ataşehir Kent Konseyi Çevre Komisyonu yönetim kurulu üyesi Emel Güven’de Fatsa’daki Altın madeninin haberleştirilmesi konusunda yapılan çalışmaları anlatarak, HES ve Taşocağı mücadelesine de destek olunması için basın ayağının önemine vurgu yaparak, her türlü desteğe hazır olduğunu belirtti.

İstanbul Çevre Konseyi Yönetim Kurulu Üyesi ve Ataşehir Kent Konseyi Çevre Komisyonu Başkanı Seyfullah Atçı ise mücadelenin başarılı olabilmesi için yapılması gerekenleri açıklayarak; “Kamuoyunu aydınlatmak ve bilgilendirmek için örgütlü davranmak ve kurumsal mücadele etmek gerekir. Bunun için koordinasyon komitesi oluşturulmalı ve stratejiler belirlenmelidir. Uzmankişilerin yanı sıra konuya hakim kişiler dahil edilmelidir. Yapılan çalışmalar için basın ve sosyal medya çok iyi bilgilendirilmelidir. Bu köylere mensup STK’lar yönetim kurulu kararı alarak bir dilekçe ile bu kararı ekleyerek dilekçe vermelidir” dedi.

Köylerde yapılacak toplantıların tarihleri: 8 Ocak 2020 Akpınar Mahallesi’nde,

14 Ocak 2020’de Kızılelma Köyü’nde,

15 Ocak 2020’de Arıkmusa Mahallesi’nde

Çevre Bakanlığı temsilcisi, Ordu Çevre İl Müdürlüğü temsilcisi, müteahhit firma temsilcisi, köy muhtarları, köy halkı ve STK’ların katılımıyla gerçekleştirilecek.

Leave a Response