MESUDİYE’YE ÖĞRETMEN DOPİNGİ

Geçtiğimiz yıl Mesudiye’deki okullarda yaklaşık bir ay öğretmensizlik nedeniyle eğitim yapılamamış, öğrenciler ve veliler mağdur olmuş, veliler çocuklarını boş sınıflara göndermemişlerdi. Ordu Mesudiye Gazetesi’nin olayı manşet haber yapması kamuoyunda büyük yankı uyandırmış, oluşan tepkiler üzerine öğretmen görevlendirmesi yapılmış, ancak bir aylık öğretmensiz dönem hafızalara kazınmıştı. Bu öğretim yılında da ayni sorunun yaşanmaması için işi sıkı tutan Mesudiyeliler’in yaptıkları girişimler sonucu, Milli Eğitim Bakanlığı Ordu iline atadığı 22 sözleşmeli öğretmenin 20’sini, acil ihtiyaç olan Mesudiye ilçesinde görevlendirdi

ORMESHA- Doğa Uzunyurt: Ordu’nun Mesudiye ilçesinin öğretmensizlik sorunu bu öğretim yılında kesin çözüme kavuşuyor. Milli Eğitim Bakanlığı’nın son kararnamesiyle Ordu iline atanan 22 sözleşmeli öğretmenin 20’si Mesudiye’de görevlendirildi.  Geçtiğimiz yıl Mesudiye’deki okullarda yaklaşık bir ay öğretmensizlik nedeniyle eğitim yapılamamış, öğrenciler ve veliler mağdur olmuştu. İlk günlerde her gün okula giderek öğretmen yolu gözetleyen öğrenciler, öğretmenler gelmeyip boş sınıflarda oturunca, veliler çocuklarını bir ay süreyle okula göndermemişlerdi. Ordu Mesudiye Gazetesi’nin olayı manşet haber yapması kamuoyunda büyük yankı yapmış, oluşan tepkiler üzerine öğretmen görevlendirmesi yapılmış, ancak bir aylık öğretmensiz dönem hafızalara kazınmıştı.

Bu öğretim yılında da ayni sorunun yaşanmaması için işi sıkı tutan Mesudiyeliler; Mesudiye Belediye Başkanı İsa Gül, İlçe Milli Eğitim Müdürü Atilla Arıcan ve ilçe siyasetçileri, Bakanlık yetkilileri, Ordu Milletvekilleri ve Ordu İl Milli Eğitim Müdürü Kutlu Tekin Baş ile defalarca görüşerek, eğitim yılı başlamadan sorunun çözümünü istediler. Bu çağrılara kayıtsız kalmayan Ordu Milli Eğitim Müdürü  Kutlu Tekin Baş, Milli Eğitim Bakanlığı’nın Ordu iline atadığı 22 sözleşmeli öğretmenin 20’sini, acil ihtiyacı olan Mesudiye ilçesinde görevlendirdi.  Atanan öğretmenlerden kendilerine tebliğ edilenler, tebliğ tarihini izleyen 15 gün içinde göreve başlayacaklar.  Mesudiye Belediye Başkanı İsa Gül yaptığı açıklamada; “Ataması çıkan öğretmenler atandıkları Mesudiye ilçesinde 4 yıl süresince sözleşmeli olarak çalışacak. Her sene öğretmenlerle sözleşme yenilenecek. 4 yıl süresi sonunda öğretmenler kadroya alınacaklar. 2 yıl da kadrolu olarak çalışacak öğretmenler, atandıkları yerde toplamda 6 yıl çalıştıktan sonra faklı illere tayin isteyebilecek. Eş durumu özürüne bağlı yer değiştirme isteyecek olan öğretmenler, 4 yıl sözleşmeli oldukları için, bu haktan yararlanamayacaklar. 4 yılın sonunda kadroya geçtikten sonra, eş durumu tayin başvuru hakkı elde edecekler. Böylece ilçemizin ihtiyacı olan öğretmenlerin birçoğu karşılanmış oldu. Milli Eğitim Bakanlığımız ile yaptığımız görüşmelerle gerçekleşen öğretmen atamaları, bizleri çok mutlu etti. İlçemizde başarılı işlere birlikte çalışarak imza atacağız. Yeni göreve başlayacak olan öğretmenlerimize meslek yaşantılarında başarılar diliyor, Mesudiye’ye hoş geldiniz diyorum” diyerek, belediye olarak her zaman okulların ve öğretmenlerin yanında olacaklarını söyledi.

 

Leave a Response