MUHTARLARDAN HES İSTEMİYORUZ DİLEKÇESİ

Ordu’nun Mesudiye ilçesinde yöreye adını veren Melet Irmağı çevresinde yer alan köylerin muhtarları Melet Irmağı’nın doğduğu yukarı havzaya yapılması düşünülen HES’lere karşı çıkarak, yazıp mühür bastıkları dilekçelerini bakanlıklara gönderdiler.

160.km uzunluğu ile Ordu’nun en büyük akarsuyu olan Melet Irmağı

ORMESHA-Ufuk Yılmaz: Ordu’nun Mesudiye ilçesinde yöreye adını veren Melet Irmağı çevresinde yer alan köylerin muhtarları Melet Irmağı’nın doğduğu yukarı havzaya yapılması düşünülen HES’lere karşı çıkarak, yazıp mühür bastıkları dilekçelerini bakanlıklara gönderdiler.

HES istemediklerini belirten Karacaören, Herközü, Yavşan, Arıkmusa, Güvenli, Musalı, Beşpınar, Aşağı Gökçe köylerinin muhtarları,  Mesudiye Belediye Başkanı İsa Gül’ün makamında sorunlarını dile getirerek, “Melet Irmağı çevresindeki verimli arazilerde sulu tarım yapılıyor, ilçenin en verimli bölgesi ırmak kıyıları. HES, tarımı tamamen bitirecek, ekolojik yapıya büyük zarar verecek” diyerek, HES istemediklerini, Irmağın bu bölgesinde suyun çok yetersiz olduğunu ifade ederek, hazırladıkları dilekçeleri imzalayarak, ilgili bakanlıklara gönderdiler. HES projesine, bu köylerle komşu olan Koyulhisar’a bağlı Kızılelma köylüleride karşı çıkarak, bu gurupla birlikte hareket ediyor.

Melet Irmağı, saniyede 29 m3 su akıtıyor

Muhtarları dinleyen Mesudiye Belediye Başkanı İsa Gül, onları haklı bulduğunu, verimli tarım arazilerine HEs yapılmasına izin vermeyeceklerini söyleyerek, “Melet Irmağı havzasına yapılması düşünülen HES için bir araya geldiğimiz muhtarımızla aldığımız ortak karar gereği, bu bölgede ki verimli arazilerin, tarımın büyük zarar göreceği, vadideki eko sistemin büyük ölçüde bozulabileceği nedeniyle tüm muhtarlarımız itiraz dilekçelerini ilgili Bakanlıklara iletmişlerdir” dedi. Görüşmeye Mesudiye Belediye Başkan Yardımcısı Necmi Demir’de katılarak, sorunlarını dinledi.

Melet Irmağı üzerindeki tarihi Darıcabaşı Köprüsü

Ordu şehir merkezinin doğusundan Karadeniz’e dökülen Melet Irmağı, Sivas ili, Koyulhisar ilçesi, Ortakent köyü sınırlarından doğar. Koyulhisar’dan sonra Mesudiye, Kabadüz, Ulubey ve Ordu merkezden geçerek Karadeniz’e ulaşır. 160 km uzunluğu ile Ordu’nun en büyük ve en uzun nehri olup, saniyede 28 metreküp su akıtmaktadır.

Görüşmeye Mesudiye Belediye Başkan Yardımcısı Necmi Demir’de katılarak, sorunlarını dinledi.

Leave a Response