OBKD BAŞKANI SEFAİ UZUNYURT: KAĞIT ZAMLARI YEREL GAZETELERE ADETA ZİNCİR VURDU

Ordu Basın Kuruluşları Derneği (OBKD) Başkanı Sefai Uzunyurt, 21 Ekim Gazeteciler Bayramı nedeniyle yaptığı açıklamada, son aylarda gazete kağıdında yaşanan aşırı fiyat artışlarının tüm yerel gazeteleri neredeyse baskı yapamaz hale getirdiğini söyleyerek, “Yerel basın çok zor durumda” dedi

ORMESHA: OBKD Başkanı Sefai Uzunyurt,Türkiye’de başta yerel gazeteler olmak üzere tüm basın mensuplarının çok zor koşullarda yaşam mücadelesi verdiğini belirterek; “Son yıllarda yaşanan ekonomik zorluklar, kağıt ve baskı malzemelerine gelen aşırı zamlar nedeniyle çok sayıda yerel gazete çıkamama, yayınını aralıklı çıkarma ya da bir süre ara vermek tehlikesiyle karşı karşıya kalıyor” diyerek yerel gazetelere sahip çıkılması gerektiğini söyledi.

“Bu vahim gelişmeler basın özgürlüğüne darbe vurduğu gibi, gazete emekçilerinin iş güvencesini de ortadan kaldırmaktadır. Ordu ili ve Ordu dışındaki Ordu yerel basını daha da vahim bir halde. Yerel gazeteler ve televizyonların yapabildiği sadece ayakta kalabilme mücadelesi. Ekonomik olarak hiç biri rahat durumda olmadıkları için haber peşinde koşmanın yanı sıra, ‘nasıl ayakta kalabilirim’ hesabı da  yapmak zorunda kalıyorlar. Sadece esnaf, iş adamı, sivil toplum kuruluşu demeden her kesim Ordu yerel basınını destekleyip yaşatırsa, Ordu’nun ve Ordulular’ın sesi daha gür çıkar” diyerek, tüm gazetecilerin ve Ordu yöresi gazetecilerinin 21 Ekim Gazeteciler Bayramını kutladı.

Leave a Response