OBKD BAŞKANI UZUNYURT, “TÜRK MİLLETİ CUMHURİYETLE ÜLKE YÖNETİMİNDE SÖZ SAHİBİ OLABİLDİ”

Ordu Basın Kuruluşları Derneği (OBKD) Başkanı ve Ordu Mesudiye Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Sefai Uzunyurt Cumhuriyetimizin 94’üncü yıl dönümü nedeniyle yayınladığı mesajda, Türk milletinin Cumhuriyet ile ülke yönetiminde söz sahibi olabildiğini söyleyerek, “Türk milletine ülke yönetimine doğrudan katılma hakkını Cumhuriyet yönetimi sağlamıştır.” açıklamasında bulundu

OBKD Başkanı Uzunyurt konuşmasına devam ederek, “İlk Türk devleti olan Büyük Hun (Asya Hun) Devleti’nden, 29 Ekim 1923’te Türkiye Cumhuriyeti kurulup Cumhuriyet ilan edilinceye kadar, kurulmuş olan bütün Türk devletlerinde egemenlik hakkı kağan, yabgu, hakan, sultan, padişah adı verilen tek kişiye ya da sadece hükümdar ailesine aitti.

Türk milletinin, halkın ülke yönetimine katılma hakkı yoktu. Mustafa Kemal Atatürk, 23 Nisan 1920’de TBMM açarak ve 29 Ekim 1923’te Cumhuriyeti ilan ederek tek kişinin yönetiminden, milletin ülke yönetimine katılmasını sağlamıştır.

Cumhuriyet yönetimiyle, binlerce yıllık tek kişi ya da bir ailenin yönetme hakkı son bulmuş, halkın kulluk kaderi değişmiştir. Köylü, çiftçi, işçi, memur, esnaf, sanayici, kadın, gençlerin ülke yönetiminde söz sahibi olmasının yolu açılmıştır. 29 Ekim 1923 Cumhuriyetin ilan edilişinin anlamı olarak, her yıl Cumhuriyet Bayramımızı kutlamaktayız.

Ordu Basın Kuruluşları Derneği yöneticileri ve Ordu Mesudiye Gazetesi çalışanları olarak, başta Büyük önderimiz Mustafa Kemal Atatürk olmak üzere, O’nun kahraman silah arkadaşlarına, ülkemizi kurmak için canlarını feda eden bütün şehitlerimize bizlere böyle güzel bir ülke ve Cumhuriyeti armağan ettikleri için şükranlarımızı sunuyor, önlerinde saygıyla eğiliyoruz.” diyerek, onların çok büyük vatansever ve idealist insanlar olduklarını belirtti.

Leave a Response