ORDU MESUDİYELİ KADINLAR; HAKLARIMIZI ATATÜRK’E BORÇLUYUZ

 Dünyanın tüm ülkelerinden önce kadınlara Milletvekili Seçme ve Seçilme Hakkı sağlayan Türkiye Cumhuriyetinin kurucusu Mustafa Kemal Atatürk, Ordu Mesudiye Kadın Gücü ve Emeği Derneği üyesi Kadınlar tarafından unutulmadı.

ORMESHA: Türk kadınlarına milletvekili seçilme hakkının verilişinin 84’üncü yıldönümünde Ordu Mesudiye Kadın Gücü ve Emeği Derneği Başkanı Günay Uzunyurt bir mesaj yayımladı. Başkan Uzunyurt mesajında;

” 5 Aralık 1934 yılında Türk kadınlarına Mustafa Kemal Atatürk tarafından milletvekili seçilme hakkı verildi. Oysa o dönemde Avrupa’da bile bu haklar verilmemişti. 1930 yılından itibaren kadınlarımıza Muhtar seçilme, ihtiyar heyetine girme ve belediye başkanı seçilme hakkı da vererek, Avrupa ve Amerika’yı geride bırakmıştı. Bu büyük bir devrimdir. Atatürk’ümüze borcumuz var. Siyasi ve hukuksal haklarımızı Mustafa Kemal Atatürk’e borçluyuz. Saygı ve minnetle anıyoruz” diyerek, Türk kadınlarının Atatürk’ü asla unutmayacağını söyledi. Dernek Kadın hakları günü nedeniyle İstanbul İçerenköy Ataşehir’de kahvaltılı bir etkinlik gerçekleştirdi.

 

 

Leave a Response