ORDULU ÜRETİCİLER, “FINDIK 60’TAN AŞAĞI OLAMAZ”

Karadeniz Bölgesi’nin en önemli geçim kaynaklarından fındığın dünya genelinde yüzde 69’unu Türkiye üretiyor. Türkiye’de ise yaklaşık 200 bin tonluk fındık üretimi ile Ordu birinci sırada yer alıyor.  Ordu’daki fındık üreticileri, işçilik, gübre ve zirai ilaç fiyatlarındaki yüzde 300’e varan artışı nedeniyle bu yıl ki fındığın kilogram fiyatının 3.5 dolar, yani 60 liradan fazla olmasını talep ediyor.

Türkiye’de fındık üretiminde Ordu 214 bin ton ile ilk sırada yer alıyor.

ORMESHA-Sefai Uzunyurt: Geçen yıl 2.25 Lira olan bir kilo buğday taban fiyatının 2022 yılın da 7 Lira 5 kuruşa çıkarıldığını, fındık taban fiyatının da aynı oranda artması halinde 1 kg. fındığın 60 Lira’dan fazla olması gerektiğini belirten Ordulu fındık üreticileri, bu rakamın altındaki fiyatı kabul etmeyeceklerini açıkladılar.

Türkiye’de 2017 yılı itibariyle üretim miktarı 675 bin ton.

Türkiye’de fındık üretiminde Ordu 214 bin

ton ile ilk sırada yer alıyor. Ordu’yu 96 bin ton ile Samsun ve 93 bin ton ile Giresun

takip ediyor. Fındıktan Türkiye genelinde yaklaşık 2 milyar dolar döviz girdisi sağlanıyor. Dünyada

fındık üreticisi olmadıkları halde ihracatçı durumunda olan ülkelerin tamamı, Türkiye’den satın aldıkları fındığı işleyerek re-export (yeniden ihracat) yapmakta, Türkiye fındık piyasasında yeterince etkin olamamakta.

 

Fındık mamulleri satan ülkelerin başında Almanya geliyor.  Fındık borsası en çok fındık üretimine sahip Türkiye’de değil,  hiç fındık yetiştirmeyen Almanya’nın Hamburg’da şehrinde bulunuyor.

 

Türkiye’ye yaklaşık 2 milyar dolar döviz geliri sağlayan fındığın her 100 kilosunun: Ordu: yüzde 31.6 kg.’ını, Samsun:14.3 kg.’ını, Giresun: 13.8 kg.ını, Sakarya:13.2 kg.’ını, Trabzon:6.2 kg.’ını, Zonguldak:4.6 kg.’ını, Kocaeli: 1.8 kg’ını üretiyor.

 

Leave a Response