ORDU’NUN EFSANE BELEDİYE BAŞKANI KAZIM TÜRKMEN’İ VEFATININ 5.YILINDA ANIYORUZ

 3 dönem belediye başkanlığı yaparak, Ordu’nun efsane belediye başkanları arasındaki yerini lan, ayni zamanda  22. Dönem CHP Ordu Milletvekili seçilen Kazım Türkmen’i vefatının 5’inci yılında, saygı ve rahmetle anıyoruz.

Ordu Belediye Başkanı Kazım Türkmen

ORMESHA: Efsane Ordu Belediye Başkanı Kazım Türkmen, 1942 yılı Ordu Yukarıtepe Köyü’nde doğdu..Ankara Mühendislik ve Mimarlık Yüksek Okulundan Makina Mühendisi olarak mezun oldu. Giresun’da YSE (Köy Hizmetleri) İl Müdürlüğü da yaptı.

(1977-1980),(1984-1989),(1989-1992) yılları arasında üç dönem Ordu Belediye Başkanlığı yaptı. 1970’li yıllarda başlayan siyasi hayatında, 2010’lu yıllara kadar, Ordu’da her zaman etkin ve aktif bir şekilde görevler yaptı.
Yaklaşık 14 yıla yakın Ordu Belediye Başkanlığı yaptığı üç dönemde bir sürü

23188

unutulmayacak hizmetler yapan, başarılı bir Belediye Başkanı olarak adını yazdırdı.

12 Eylül askeri darbesi ile Belediye Reisliği elinden alınan Kazım Türkmen boş kaldığı dönemde Belediyecilik kültürünü ve Şehircilik bilgisini artırmak için Avrupa’yı dolaşarak, ikinci Belediye Başkanlığı döneminde yeni projelerini uygulamıştı.12 Eylül den sonraki başkanlığı döneminde şehrin çehresini imkanlar ölçüsünde modernleştirdi.
Kazım Türkmen’in en fazla sahil kordonu boyunca yaptırdığı park, peyzaj kıyı düzenlemeleri herkes tarafından beğeni almıştı. Belediye tarafından bir hastane inşa ettirip, vatandaşın hizmetine sunmuştu. Ankara’da Murat Karayalçın’ın” Batı Kent” toplu konut projesinden esinlenerek,” Kuğu Kent” adlı toplu konut projesini heyecanla tamamlamıştı.
Bülbül deresine sel ve yağmurla gelerek, derede biriken taşlı toprakları memba da tutması için bir tersip bendi yaptırmıştı. Bülbül’ü pis kokudan arındırmak için dereye suni şelaleler yaptırmıştı. Civil deresinde açtırdığı kuyulardan borularla su getirterek Bülbül deresine düzenli su verdirmiş, dereye akan kanalizasyonları şebekeye bağlatmış, deredeki kötü kokular, pis sular kesilmişti.


Yeni bir Balıkhane ile modern ve büyük bir Otogarı Belediye olarak hayata geçirdi.. Halkın daha uygun fiyatlarla ve taksitle alışveriş yapabileceği Belediye adına “Tansaş” Tanzim satış marketleri açıp, çalışan kesimin ve tüm emekçilerin istifadesine sundu.

Ordu Belediyesi Karadeniz Tiyatrosu onun döneminde gelişmiş, ülke çapında tanınmasına neden olmuştur. Toplu taşıma için Belediyeye yeni ve modern otobüsler aldırıp, Giresun, Perşembe ve Ulubey’e kadar vatandaşların ucuz bir şekilde gidip gelmelerini temin etmiştir.
23190

Ordu her geçen gün büyüdükçe yeterli gelmeyen şehir içme suyuna için Melet Irmağı’nda ilave yeni kuyular açtırdı. Melet kenarına modern bir mezbahayı yaptırdı. Ordu’nun eski, yeni tüm sokak ve caddelerine beton parke döşetmiş, ana caddeleri asfaltlattırdı. Mıdı Restorant’ın turistik hale getirilmesi, Ayışığı Düğün Salonu’nun yapımı, Akyazı Mahallesi’ndeki mevcut boş “Rus Pazarı” açılması ve şehir içinde çeşitli alanlara otoparklar yaptırması, bir çok yere çocuk parkı, semt spor sahası gibi çok sayıdaararlı hizmetler sundu.

 

Kazım Türkmen

Belediye Başkanlığından sonra bir müddet Fiskobirlik Genel Müdürlüğü yaptı.. 22 inci Dönem (14 Kasım 2002 – 23 Temmuz 2007) arasında Ordu CHP Milletvekili olarak da TBMM’de bir dönem görev yaptı.  Evli ve 2 Çocuk babasıydı.
 Eski Ordu Belediye Başkanı Kazım Türkmen’i vefatının 5’inci yılında rahmetle ve saygıyla anıyoruz. Allah rahmet etsin. Mekânı cennet olsun.

Kaynak: Naim Güney

Leave a Response