ORDU’NUN EN BÜYÜK GÖLÜ DAYILI KÖYÜ’NDE

Ordu’nun en büyük gölünün Mesudiye ilçesi Dayılı Köyü sınırları içindeki Çiğ Gölü olduğu belirtildi. Yüzölçümü olarak Fatsa’daki Gaga Gölü’nden ve Gölköy ilçesindeki Ulugöl’den daha büyük olduğu açıklanan Mesudiye Dayılı Çiğ Gölü, güzeliğiyle görenleri kendisine hayran bırakıyor.

 ORMESHA-Ufuk Yılmaz: Dayılı Çiğ Gölü, 6 yıl önce Mesudiye Belediyesi’nin girişimleriyle,  Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Tabiat Varlıkları Genel Müdürlüğü’nce tescillendirilerek koruma altına alınmış bulunuyor.  Gölün tescilini yaptırtan Mesudiye Belediye Başkanı İsa Gül, Ordu Mesudiye Gazetesi’ne yaptığı açıklamada, “Dayılı Köyümüzdeki Çiğ Gölü’nün tescilini 6 yıl önce Bakanlığımıza yaptırdık. Burası göçmen kuşların yolu üzerinde bulunuyor. Bahar ayında ve sonbaharda kuşlar burada mola veriyorlar.

 

Hatta bazıları burada kalarak yumurtlayıp yavrularını büyütünceye kadar Çiğ Gölü’nden ayrılmıyor. Tabiat Varlıkları Genel Müdürlüğü’müz ile birlikte, Çiğ Gölü’nü koruma altına aldırdık. Burası sadece Ordu’nun değil tüm Türkiye’nin hatta dünyanın hayranlık duyacağı, ziyaret edeceği önemli bir gezinti, gözlem ve dinlenme mekanı olacak. Gölün tanıtımı kadar, bozulmadan korunmasını da amaçlıyoruz” diyerek, 2023 yılına kadar, Çiğ Gölü’nün bir marka haline geleceğini ifade etti.

 

 

 

 

 

Leave a Response