TARİHİ SU DEĞİRMENİ YIKILMAKTAN KURTARILDI

Ordu’nun dereleri kadar, bu dereler üzerine kurulmuş olan değirmenleri de ünlü. Mesudiye ilçesinin en eski değirmenlerinden olup, 500 yıllık olduğu anlatılan Yukarı Gökçe Faldaca Köyü Su Değirmeni, Ordu Büyükşehir Belediyesi tarafından restore edilerek, yok olmaktan kurtarıldı.

 

Değirmenin eski durumu OBKD Başkanı Sefai Uzunyurt ve OBB Genel Sekreterliği Yazı İşleri Müdürü Zeki bey (sağda) yerinde inceleyerek, durumu OBB Genel Sekreteri Coşkun Alp’e iletilmesini sağlamışlardı…

ORMESHA: 500 yıllık olduğu anlatılan Yukarı Gökçe Faldaca Köyü Su Değirmeni Ordu Büyükşehir Belediye Başkanı Hilmi Güler ve OBB Genel Sekreteri Coşkun Alp’in ilgi göstermeleri sonucu restore edilerek, yok olmaktan kurtarıldı. Dernek Başkanı Sezayi Uzunyurt, köy kadınlarından Necibe Aydın, Sebiha Özübek, Asuman Uzunyurt, Aysun Hazine, bir süre önce Ordu Büyükşehir Belediye Başkanı Hilmi Güler ve OBB Genel Sekreteri Coşkun Alp’i ziyaret ederek, duvarlarının bir bölümü yıkılan, iç aksamları zarar gören su değirmenlerinin yok olmaktan kurtarılmasını talep etmişlerdi

Bu isteğe duyarsız kalmayan OBB Başkanı Hilmi Güler ve OBB Genel Sekreteri Coşkun Alp, yaptırma sözü verdiler. Kısa süre de teknik elamanları göndererek değirmenin durumunu gördükten sonra , restore çalışmalarını başlattılar.

Önce duvarları örülen değirmenin, sonra da çatısı yapıldı. Un öğütme ve seten (kırma-ezme) bölümlerinden oluşan iç  kısımlarındaki çalışmalar tamamlandıktan sonra, değirmene su getiren arkın (Hark) temizlenmesi ve Kasım ayında su akıtılması çalışmaları ise devam ediyor.

Ordu Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreteri Coşkun Alp, yaptığı açıklamada, “Dernek Başkanı Sezayi Bey ve köy kadınları ile birlikte değirmenin onarılmasını isteğini bize ileten  Ordu Basın Kuruluşları Derneği Başkanı Sefai Uzunyurt’un girişimleriyle, Belediye Başkanımız Hilmi Güler’in talimatlarıyla Belediyemiz değirmeni onararak, güzel bir görünüme kavuşturdu. Şimdi Sefai Uzunyurt’tan ve Yukarı Gökçeliler’den değirmende öğütülmek üzere tarlalarına buğday ekmelerini ve bu değirmende öğütmesini bekliyoruz” diyerek, hayırlı uğurlu olmasını diledi.

 

 

 

Leave a Response