TÜRKİYE DE KADIN OLMAK? FATMA ANDAÇ – İstanbul Ulubeyliler Derneği Kadın Kolu Başkanı

Ulubey Ordu doğumluyum. İstanbul Ulubeyliler Derneğin’de Kadın Kolu Başkanlığı görevini yapıyorum.

Kadın sağlığıyla ilgili bir vakıfta saha eğitmeniyim. Ayrıca emlak danışmanlığı, müşteri temsilciliği yapıyorum. Öncelikle bana bu köşeyi ayıran Sefai Bey’e teşekkür ederim.

Sevgili okurlar hepimizin yaşadığı zorlukları biliyoruz. Sosyal hayatı toplum da bir yeri olan ben ve benim gibi topluma hizmet etmeye çalışan kadınlarımız erkek egemenliği gölgesinde bu zorluklarla hizmet etmeye çalışıyoruz ve bundan da kaçmıyoruz.

Değerli hemşerilerimiz, kadının yeri hayatın her alanın da olmalı. Sosyal olan her kadın topluma, köyüne, şehrine hizmet eder.

Biz bunu İSTANBUL ULUBEYLİLER DERNEĞİ olarak yapmaktayız.

Önce Ulubey’den başladık. Ulubey ilçesine bağlı köy okullarına 4 yıldır kırtasiye, giyim ayrıca durumu iyi olmayan çocuklarımıza da maddi yardım yapıyoruz.

Bu yardımlar gerçek ihtiyaç sahiplerine yapılıyor. Bunu öğretmenler ve kaymakamlık belirliyor, bize bildiriyorlar. Durumu iyi olan iş adamlarımız ya da gönül insanlarımızın desteği ile burs vermekteyiz.

Bir çocuğumuzu kurtarmak toplumu kurtarmakla eşdeğerdir.

Kadının olduğu yer de saygı, sevgi, ciddiyet olur. Ben buradan Ulubeyli kadınlarımızı, kardeşlerimizi derneğimiz çatısı altın da birlikte çalışmaya, fikir alışverişin de bulunmaya, onlarla tanışmaya ve topluma birlikte hizmet etmeye davet ediyorum.

Dernekçiliğin bizlere kattığı yegane kazanç hemşericilik ruhu dayanışma ve kültürel kazançtır. Burada yazıma son verirken değerli hemşerilerime saygı, sevgi, şükranlarımı sunuyorum.

29 Ekim Cumhuriyet Bayramımızı kutluyor, Başta Mustafa Kemal Atatürk olmak üzere, tüm şehitlerimizi ve gazilerimize şükranlarımızı sunuyorum…

 

Leave a Response