ULUSAL KANAL ANA HABER SUNUCUSU TEOMAN ALİLİ YAŞAMINI YİTİRDİ

Ulusal Kanal Ana Haber Sunucusu Teoman Alili hayatını kaybetti. Koronavirüse yakalanan Alili, İstanbul’da Prof. Dr. Cemil Taşcıoğlu Şehir Hastanesi’nde tedavi görüyordu.

Teoman Alili

A

ORMESHA: Bir süredir hastanede koronavirüs nedeniyle yoğun bakımda tedavisi süren Ulusal Kanal Televizyonu Ana Haber sunucusu Gazeteci Teoman Alili hayatını kaybetti.

Ordu Mesudiye Gazetesi olarak, Ulusal Kanal, Teoman Alili’nin ailesi ve sevenlerine başsağlığı diliyoruz

Ulusal Kanal Ana Haber Sunucusu Teoman Alili

Allah rahmet etsin, mekanı cennet olsun…

 

Teoman Alili kimdir?

Teoman Alili 15 Şubat 1978’de  İstanbul’da doğdu. İngilizce, Rusça, Makedonca, Sırpça, Macarca ve Türkçe dillerini biliyor.

İlkokulu Vatan İlkokulu’nda orta okul ve liseyi Rıfat Canayakın Lisesi’nde tamamladı.

 

Bir süre Üsküp’te yaşadı. Teoman Alili Makedonya Karpoş’ludur.

Yağmur Alili ile evlidir.

Öğrencilik yılları zamanında aktif olarak Yugoslavya iç savaşını yaşadı, Yugoslavya’nın birliğini savunan gruplarla birlikte çalıştı. 2000 yılında Aydınlık Dergisi’nde çalışmaya başladı. Aydınlık Dergisi’nde dış haberler muhabirliği ve editörlüğü ile spor yazarlığı yaptı. 2000 yılından itibaren aynı zamanda Ulusal Kanal’da çalıştı. Muhabirliğin yanı sıra dış haber editörlüğü, haber müdür yardımcılığı, haber müdürlüğü ve programcılık yaptı. Ergenekon kumpası döneminde göz altına alındı ve Türk vatandaşı olmadığı gerekçesiyle sınır dışı edildi. Uzun süre yurtdışında yaşayan Teoman Alili Makedonya’da evlendi ve Türkiye’ye döndü.

Ulusal Kanal Sunucusu Teoman Alili

Yugoslavya Dersleri, Küresel Irkçılığın Kurbanları ve Balkan Hikayeleri isimli yayımlanmış üç kitabı olan Teoman Alili’nin Atatürk’ün Ata Yurdu Kocacık ve Adı Yasaklı Ülke isimli iki belgesel çalışması da bulunmaktadır.

 

Türk vatandaşlığı kabul edildikten sonra şu yazıyı yazmıştır:

 

“Uzun süre boşluğa baktım ve sürekli aklımdan bazı şeyler geçti. Artık Türk hududuna gelince “Türk vatandaşları” bölümünden gireceğim. Vatan Partisi’ne resmen üye olabileceğim hatta delege olabilmek için aday olabileceğim. TC kimlik numaram olacak. Oy verebileceğim. Kimbilir belki seçimlerde aday olabileceğim. Kiloluyum diye almazlar biliyorum ama yine de askerlik şubesine başvurabileceğim en azından seferberlik durumu olursa kaydım olacak. Dünya kayıtlarında resmen Türk olduğum yazılacak. Taşıdığım basın kartının arkasında “uyruğu TC” yazacak. Pasaportumun üstünde ay yıldız olacak. Fenerbahçe’ye de üye olabileceğim. Heyhat!!! Ben, Teoman Alili, 15 Şubat 1978 İstanbul Vatan Caddesi’ndeki Vatan Hastanesi doğumlu, Vatan Mahallesi’nde büyüme, Vatan ilkokulu mezunu, eşi Vatan caddeli, 15 şubat 2015 tarihinde kurulan Vatan Partili Teoman Alili; artık TÜRK VATANDAŞIYIM!!! Şimdi hayalimdeki programı yapabilirim. Artık hiç kimse bana “sen Türk vatandaşı bile değilsin, nasıl böyle bir program yaparsın” diyemeyecek. Sürpriz olsun, eğer Ulusal Kanal yönetimi uygun görürse Türk televizyon tarihinin en içten, en bizden programını, hepimizin programını yapacağım. Sonbaharın başında yayında olur diye umut ediyorum.  İnsan köşe yazısında kendiyle ilgili yazı yazarsa “bencillik” olur belki ama benim vatandaşlık mücadelem tek başıma bir mücadele olmadı. Sayısız insanın vicdani desteğiyle, maddi manevi yüreklendirmelerle, mektuplarla, imza kampanyalarıyla, sürgünlerden geçe geçe hep beraber kazandığımız bir zafer oldu. Doğu Perinçek ve emekli yargıç Ömer Yasa’nın referans mektupları ve adları sayfalara sığmaz, Türkiye’de ve Avrupa’da sayısız arkadaşın katkısıyla oldu. Karındaş oldum Tanju’yla, partili olunca onbinlerce arkadaşım oldu ve şimdi en az 80 milyon VATANDAŞIM var. Hep vardı, ruhumla, bedenimle hep vatandaş Teoman’dım ama artık resmen Vatandaş Teoman’ım… Az kaldı, bir iki ay içinde Ulusal Kanal’a ilk çıktığım gün bu kez yüreğimde çakan şimşek beynime bulutlar gönderecek, o bulutlar gözümde nemlenecek ve dudaklarımdan sağanak gibi dökülecek o cümle;

 

‘BÜYÜK MİLLETİMİZ MERHABA’ ”

 

Ulusal Kanal’da Ana Haber bülteni sunucusudur

 

4 Mayıs 2021 günü hayatını k

Leave a Response