ÜNYELİLER VE İSTANBULLULAR, MESUDİYE-AKKUŞ SİYEZ EKMEĞİ TÜKETMEYE BAŞLADI

Akkuş ve Mesudiye ilçelerinde üretimi yapılan siyez buğdayından elde edilen unlar Ünye  ilçesindeki fırınlarda ekmek olarak satılmaya başladı. Mesudiye Belediyesi de siyez buğdayından ürettiği unlarla kendi fırınında pişirdiği ekmekleri, İstanbul, Altınordu ve Mesudiye’deki Yöresel Ürünler Mağazalarında  Ordulular’a ve başka yörelerden olan insanların damak zevkine sunmaya başlamıştı. Vatandaşlar siyez buğdayından yapılan ekmeklere büyük ilgi göstermeye başladı.

Anadolu’nun Hititler tarafından üretilen siyez buğdayı,şimdi Mesudiye ve Akkuş ilçelerinde yeniden ekilmeye ve un yapılmaya başlandı…
ORMESHA-Sefai Uzunyurt: Hititler tarafından Milattan önce 2 bin yılında Anadolu’da ekilen siyez buğdayı, aradan geçen 3 bin yıl sonra Ordu’nun Mesudiye ve Akkuş  ilçelerinde üretilmeye ve elde edilen unlar, Ünye ile Mesudiye ilçelerindeki fırınlarda ekmeğe dönüşmeye başladı. Ünye’de 36 yıldır fırın işletmeciliği yapan Murat Yüksel, Mesudiye ve Akkuş’ta üretilen siyez buğdayının hem lezzetli, hem de kaliteli olduğunu belirterek, Ordu’da üretilen kaliteli un varken başka illerden un almayı durdurduklarını söyledi. Mesudiye Belediyesi de siyez buğdayından ürettiği unlarla kendi fırınında yapılan ekmekleri, İstanbul, Altınordu ve Mesudiye’deki Yöresel Ürünler Mağazalarında  Ordulular’a ve başka yörelerden olan insanların damak zevkine sunmaya başlamıştı.
Ordu Büyükşehir Belediye Başkanı Dr. Mehmet Hilmi Güler’in âtıl arazilerin tarımsal faaliyetleri kazandırılması amacıyla 2 yıl önce 100 dekar arazide üretimine başlattığı siyez buğdayı üretim alanı bugün 800 dekar alana yükseldi. İlk yıl elde edilen 30 tonluk rekolte 140 tonluk hasat miktarına ulaştı. Hasadı yapılan ürünler Büyükşehir Belediyesi iştirak şirketi ORTAR A.Ş tarafından satın alınarak hem üreticilerin pazar sorununu ortadan kaldırdı hem de siyez buğdayından üretilen ürünlerin çeşitliliği ve tüketimi sağlandı.
Akkuş ve Mesudiye ilçelerinde üretimi yapılan siyez buğdayından elde edilen unlar Ünye ilçesindeki fırınlarda ekmeğe dönüşüyor. Ünye’de 36 yıldır fırın işletmeciliği yapan Murat Yüksel, Ordu’da üretilen siyez buğdayının hem lezzetli hem de kaliteli olduğunu belirterek, Ordu’da üretilen kaliteli un varken il dışından un almayı durdurduklarını söyledi. Fırın işletmecisi Yüksel, “Ordu Büyükşehir Belediyesinin bu çalışmasını duyduktan sonra il dışından siyez unu almayı durdurduk. Kendi yöremizde ürettiğimiz ürünü artık işletmemizde işleyerek vatandaşlarımıza sunuyoruz. Hem sağlık açısından hem de tat olarak çok güzel. Büyükşehir Belediyesine bu çalışmasından dolayı teşekkür ediyoruz.” dedi.

Akkuş ve Mesudiye ilçelerinde üretilen siyez buğdaylarının satışının ORTAR A.Ş. tarafından yapıldığını belirten Başkan Danışmanı Asım Suyabatmaz, “Tamamen ilimizde yetiştirilen siyez buğdaylarından Ünye ilçemizde bulunan fırında ekmek üretimi yapılıyor. Bu hem esnafımız için hem de üreticilerimiz için çok avantajlı bir durum. Dolayısıyla Ordu’da ürettiğimiz bir ürün yine ilimizde tüketiliyor. Bu durum hem Ordu ekonomisine katkı veriyor hem de üreticilerimize ek gelir sunmuş oluyor. Üreticilerimize ek gelir getirecek çalışmaları yine Ordu Büyükşehir Belediye Başkanımızın talimatları doğrultusunda hayata geçirmeye devam edeceğiz” diye konuştu.

Akkuş ve Mesudiye ilçelerinde üretimi yapılan siyez buğdayından elde edilen unlar Ünye ilçesindeki fırınlarda ekmeğe dönüşürken, Ünyeliler sağlıklı siyez buğdayından yapılan ekmeklere büyük ilgi göstermeye başladı…

siyez buğdayı ekmeği

Leave a Response