VALİ’YE CHP ve MHP’DEN ORTAK TEPKİ

 Ordu Valisi Seddar Yavuz;  “Bundan sonra milletvekillerine konuşma vermem” dedi. Vali Yavuz’un milletvekillerine konuşma yasağı koyması MHP Ordu Milletvekili Cemal Enginyurt’un tepkisine yol açarak; “Varol Sayın Valim, milletvekili kim oluyor (!) da sen istemeden konuşuyor” diyerek mizahi tepki gösterdi. CHP Ordu Milletvekili Mustafa Adıgüzel de, “Sayın Valim biz söz hakkını sizden değil milletten alıyoruz” diyerek tepkisini belirtti.
ORMESHA: CHP Ordu Milletvekili Mustafa Adıgüzel, Ordu Valiliği’nin yetkili temsilcisi olduğu  Ordu Arıcılık Araştırma Enstitüsü tarafından yürütülen “Arım Balım Peteğim” projesi kapsamında Ortak Kullanım Tesisinin açılışında yaptığı konuşmada hükümetin fındık ve arıcılık politikasını eleştirdi. Milletvekili Adıgüzel’in konuşmasının ardından Ordu Valisi Seddar Yavuz;  “Açılışta bu tür konuşmalar yapılmamalı. Bundan sonra milletvekillerine konuşma vermem” dedi. Vali Yavuz’un milletvekillerine konuşma yasağı koyması MHP Ordu Milletvekili Cemal Enginyurt’un tepkisine yol açtı.

Vali ile vekiller arasındaki skandal atışmayı CHP Ordu Milletvekili Mustafa Adıgüzel, şöyle anlattı: “Arıcılık Enstitüsü’ndeki açılışta yaptığım konuşmada arıcılıkta ve fındıkta Türkiye’nin dünyada lider olduğunu, Ordu’nun da her iki sektörde Türkiye’de lider olduğunu, bölge için de ülke için de bu nedenle desteklenmesi gerektiğini söyleyerek, Hükümet’i her iki sektörde de yapmadıkları ile ve yapması gereken destekleme, taban fiyat ve markalaşma konularında eleştirdim. Örneğin 2008’de kovan başına 10 TL destekleme 2018 yılında geçen 10 yılda yine hala 10 TL 2005’te fındık 5 dolar, şimdi 2 dolar bile değil ve hala TMO’dan ses yok. Benden sonra söz alan iki AK Parti vekilden bu konuda cevap çıkmazken Ordu Valisi Sayın Seddar Yavuz’un tören sonrası bu konuşma ile ilgili sitemi ile karşılaştım. Açılışta bu konuları dile getirmemeliymişim. Ben de bir milletvekilinin konuşmasının kimsenin sorgulama hakkı olmadığını ifade edince, Sayın Vali ‘o zaman biz de bir dahakine söz hakkı vermeyiz’ demez mi? Sayın Valim biz söz hakkını sizden değil milletten alıyoruz. Ben bir milletvekili olarak görevimi yaptım. Biz kimsenin arkasından konuşmuyoruz. Herkes oradayken yüzüne karşı ve açık açık konuştuk.”

CHP Ordu Milletvekili Mustafa Adıgüzel

MHP Ordu Milletvekili Cemal Enginyurt ise sosyal medya hesabından valiye tepki göstererek, “Varol Sayın Valim, milletvekili kim oluyor (!) da sen istemeden konuşuyor. Hatta milletvekili sen istemeden, devletinin törenlerine katılmasın. Bir karar daha çıkart, Ak Parti’ye en ufak eleştiri dahi yapılmasın. Kızma bize Sayın Valim, Mustafa bilemez sen hangi konuda izin verirsin veya vermezsin. Bir daha ki sefere konuşma metnini senden alacağız” dedi.

Leave a Response