VEHBİ KOÇ ÖDÜLÜ, ÜNYELİ ZEYNEP AHUNBAY’IN

Vehbi Koç Vakfı’nın her yıl sırasıyla kültür, eğitim ve sağlık alanında verdiği Vehbi Koç Ödülü’nün bu yılki sahibi Ordu Ünyeli bilim kadını Prof. Dr. Zeynep Ahunbay oldu
ORMESHA- Hüseyin Keskin: Türkiye’nin ilk özel vakfı olarak 48 yıl önce kurulan Vehbi Koç Vakfı’nın her yıl sırasıyla kültür, eğitim ve sağlık alanında verdiği Vehbi Koç Ödülü’nün bu yılki sahibi Ordu Ünyeli Prof. Dr. Zeynep Ahunbay oldu.
Prof. Ahunbay, ödülünü, Koç Holding Yönetim Kurulu Başkanı Ömer Koç ile Koç Holding Onursal Başkanı Rahmi Koç’un elinden aldı. Kendisini tebrik ediyor, çalışmalarında başlarılar diliyoruz.
Prof. Zeynep Ahunbay kimdir?
1946 yılında Ünye’de dünyaya geldi. 1970 yılında İTÜ Mimarlık Fakültesi’nden yüksek mühendis mimar olarak mezun oldu. 1971 yılında İTÜ Mimarlık Fakültesi Mimarlık Tarihi ve Restorasyon Kürsüsü’nde asistanlık aldı.
1975 yılında Prof. Doğan Kuban yönetiminde yaptığı “Osmanlı Mimarlığında Sultan Ahmed Külliyesi ve Sonrası, 1609-1690” konulu doktora çalışmasını bitirdi. 1977-78 öğretim yılında İngiltere’nin York Üniversitesi’ne bağlı Gelişmiş Mimarlık Etüdleri Enstitüsü’nde koruma konusunda yüksek lisans eğitimini tamamladı. 1980 yılında “İstanbul Medreseleri – Koruma ve Yeniden Kullanım Açısından Bir Değerlendirme” konulu tezi ile doçentlik aldı.
Prof. Dr. Zeynep Ahunbay, İTÜ Mimarlık Fakültesi Restorasyon Anabilim Dalı öğretim üyesi olarak kariyerine devam etmekte olup, halen Ayasofya Müzesi koruma çalışmaları ve Hasankeyf’te kurtarma çalışmalarını sürdürmektedir.

Leave a Response