YERLİ ESNAFTAN VAZGEÇME

Gurbetten gelenler ile ilçelerin esnafları arasında zaman zaman alışveriş yapıp yapmama konusunda birbirini anlamama, karşılıklı eleştiri ve suçlamalar meydana geliyor. Gurbetçiler gelenlerin bir bölümü ihtiyaçlarını ‘daha ucuz oluyor’ diye  başka ilçelerden tedarik ediyorlar. Esnaflar ise Ordu’nun ilçelerinin gıda üretim merkezleri ve ana hallere uzak olması nedeniyle İstanbul, Ankara gibi şehirlerdeki fiyatlardan biraz daha fazlaya aldıklarını ve bu nedenle de az da olsa fiyat farkının olduğunu, bunun anlayışla karşılanması gerektiğini ifade ediyorlar.

 

ORMESHA-Ufuk Yılmaz: Ordu, Türkiye’de en fazla göç veren iller arasında ilk sırada yer alıyor. Akkuş, Altınordu, Aybastı, Çamaş, Çatalpınar, Çaybaşı, Fatsa, Gölköy, Gülyalı, Gürgentepe, İkizce, Kabadüz, Kabataş, Korgan, Kumru, Mesudiye, Perşembe, Ulubey, Ünye gibi ilçelerin gurbetteki nüfusu daha fazla. Özellikle Mesudiye’nin nüfusunun yüzde 90’ı İstanbul ve diğer şehirlerde ikamet ediyor. Yaz aylarında başta İstanbul olmak üzere 19 ilçeye gurbetçi akını oluyor.

 

Gurbetten gelenler ile ilçelerin esnafları arasında zaman zaman alışveriş yapıp yapmama konusunda birbirini anlamama, karşılıklı eleştiri ve suçlamalar meydana geliyor.

Gurbetten gelenlerin bir bölümü ihtiyaçları olan erzak ve malzemeleri ‘daha ucuz oluyor’ diye geldikleri şehirlerden ya da kendi ilçeleri yerine yakın başka ilçelerden tedarik ediyorlar. Bu durum esnafların tepkisine yolaçıyor.

 

Esnaflar ise satış yapabildikleri dönemin birkaç ayla sınırlı olduğunu, fiyatlara ayni hafta, ayni aya göre bakılması gerektiği, Ordu’nun ilçelerinin gıda üretim merkezleri ve ana hallere uzak olması nedeniyle İstanbul, Ankara gibi şehirlerdeki fiyatlardan biraz daha fazlaya aldıklarını ve bu nedenle de az da olsa fiyat farkının olduğunu, bunun anlayışla karşılanması gerektiğini ifade ederken, gurbetçiler fiyatların fazlalığından şikayet ediyor.

 

Ordu Mesudiye Gazetesi olarak gurbetten gelenlere ve yerli halka bir çağrımız var. Alısverişini başka şehirler ve çok şubeli Ordulu olmayan marketlerden yapmak yerine; Akkuş, Altınordu, Aybastı, Çamaş, Çatalpınar, Çaybaşı, Fatsa, Gölköy, Gülyalı, Gürgentepe, İkizce, Kabadüz, Kabataş, Korgan, Kumru, Mesudiye, Perşembe, Ulubey, Ünye’de ki yerli esnaflarımızdan yap ki, ilçelerimizin ekonomisi canlansın. Kaynaklar başka yerlere gitmesin. Unutma ki düğünde, cenazede, her türlü sevinçli ve acı olayda yerli esnaflarımızı yanınızda bulabilir. Çok şubeli marketlerden kimseyi göremezsiniz.

 

Yerli esnaflarımıza da gurbetten gelenlerin, “Esnaflar bizi turist zannedip, yolunacak kaz gibi görüp, fazla fiyat istiyorlar” şikayetlerini dikkate alarak; gurbetçilere kendilerini iyi anlatmaya, onların şikayet ve isteklerine önem vermeye, varsa eksiklik ve yanlışlıkları düzelterek,  güleryüzlü hizmet sunmaya ve bu imajı ortadan kaldırmaya davet ediyoruz..

Leave a Response