YEŞİLÇİTLİLER, “ÇERMİKDÜZÜ’NÜ SATTIRMAYIZ”

Ordu Mesudiye Yeşilçit Köylüleri,  köylerine ait Çermikdüzü adlı arazinin, Mesudiye Belediyesi tarafından kendilerinin bilgisi olmadan, gizlice satıldığını ileri sürerek, adı geçen bölgeyi sattırmayacaklarını belirttiler. Mesudiye Belediyesi ise Çermikdüzü adlı alanın Devlet İhale yasasına uygun olarak 3 kez ihale duyurusunun yapılarak satışa çıkarıldığını; Yeşilçit Köyü’ne mensup bir vatandaş tarafından satın alındığını, satışta yasalara ve Devlet İhale Yasasına aykırı hiç bir  uygulamanın olmadığını açıkladı.

 

ORMESHA: Ordu Mesudiye Yeşilçit (Yastura) köylüleri,  sosyal faaliyet alanı , mezarlık ve mera olarak ayırdıkları Çermikdüzü adlı yerin, Mesudiye Belediyesi tarafından kendilerinin bilgisi olmadan satıldığını ileri sürerek, adı geçen bölgeyi sattırmayacaklarını belirttiler. Yeşilçit Köyü Merkez Mahallesi Dernek Başkanı Aziz Arslan yaptığı açıklamada; “Çermikdüzü bizim yüzyıllardır mera olarak kullandığımız bir alan. Üstelik bir bölümü 2000 yılında alınan bir kararla mezarlık yeri olarak ayrıldı. Bir kısmı da sosyal faaliyet alanı olarak ayrıldı.

Mesudiye Belediyesi bizim hiçbir haberimiz olmadan gizlice ihale yaparak bölgeyi yasalara aykırı olarak satmıştır. Biz bunu kabul etmiyoruz. Yerin köyümüze geri verilmesini, kamulaştırılarak geri alınmasını, belediyenin hak kaybına uğramaması için aramızda topladığımız parayı belediye ye vereceğimizi de belirttik. Buna rağmen hiçbir olumlu adım atılmadı. ” diyerek, mücadelelerini sürdüreceklerini belirtti.

Mesudiye Belediyesi  Başkanı İsa Gül, konuyu kendisine iletmemiz üzerine yaptığı açıklamada; Çermikdüzü adlı alanın Devlet İhale yasasına uygun olarak 3 kez ihale duyurusunun yapılarak satışa çıkarıldığını; durumun köy muhtarına ve muhtar aracılığıyla derneğe bildirilerek satışa çıkarıldığını, belirterek, “Adı geçen Çermikdüzü adlı alanı üç kez ihaleye çıkardık. İlanın askısı yapıldığı gibi belediyenin ses sistemiyle de halka ayrıca ilan edilmiştir. Birinci ihaleye kimse girmedi. Bunun üzerine ikinci ihale yapıldı, buna da başvuran olmadı. Üçüncü ihale sonucunda Yeşilçit Köyü’ne mensup bir vatandaşımız ihaleye girerek araziyi satıl aldı. Satışta yasalara aykırı hiçbir uygulama yok. Muhtarın ve Derneğin ihaleden haberi vardı. Şimdi dernek yöneticileri ihalenin iptal edilmesini istiyorlar. Biz köylülerimiz ile araziyi alan vatandaşımızı bir araya getirdik, anlaşmalarını istedik ama bir sonuç çıkmadı. Biz belediye olarak kamulaştırma yapacağımızı belirttik ve kamulaştırma için dava açtık. Ama Dernek başkanı hemen satışın yapılmasını istiyor. Devletin kanunu var, mahkeme süreci var. Zaman gerekiyor. Öyle herkesin istediği sürede kamulaştırma davası sonuçlanmaz” diye belirtti.

 

 

 

Leave a Response