ZAMAN, SANATÇILARIMIZA SAHİP ÇIKMA ZAMANI!

Ülkemizin Kurucusu büyük önder Mustafa Kemal Atatürk’ün, “Efendiler, hepiniz milletvekili olabilirsiniz, bakan olabilirsiniz, hatta cumhurbaşkanı olabilirsiniz fakat sanatçı olamazsınız.” sözü kadar, sanatçılarımızın kıymetini anlatan başka deyiş bulmak kolay olmasa gerek.

Sanatçılarımız…

Geride kalan dönemde küresel boyutta etkili olan pandemi salgını nedeniyle tüm dünya ve Türkiye’de hayat nerdeyse durma noktasına geldiği için birkaç sektör dışında herkes zarar gördü.

Özellikle sanatçılarımız, yaklaşık bir buçuk yıldan beri adeta kendi kaderleriyle başbaşa kaldılar. Tamamına yakınının sosyal güvencesi ve ailesini geçindirecek kadar birikimi olmadığı için, zorlu bir süreçten geçtiler, hala da geçmeye devam ediyorlar.

 

Herkes kendi başının telaşına düştüğü için Sanatçılara, “Sen ne yiyorsun, ne içiyorsun, kiranı ödeyebiliyor musun?” diye soran da pek olmadı açıkçası.

 

“Güneşe saygıdandır, çiçeğin boyun eğmesi. Bütün aşklardan yücedir, insanın insan sevmesi.” diyebilen ozanlarımız, sanatçılarımız aç kaldı ama kimseye belli etmediler.

Okudukları türkülerle, şarkılarla, verdikleri mesajlarla Türk toplumunun her dönem birleştirici gücünü oluşturan sanatçılarımıza hepimizin borcu var.

 

Özellikle 1 Temmuz’dan sonra normal yaşama dönülmesiyle birlikte festivaller, konserler düzenlemeye başlayan belediyelerimiz, belediye başkanlarımız. Üyelerini buluşturmada en önemli etkinlik olarak şenlik yapmaya başlayan derneklerimiz, dernek başkanlarımız.  Sanatçılarımıza sizlerin de borcu var, daha doğru ifadeyle sorumluluklarınız var.

Kendini ulusal düzeyde kabul ettirmiş sanatçılarımızın belki böyle bir desteğe ihtiyaçları olmayabilir. Onları her zaman saygıyla anarak son dönemlerde çıkış yapan Fatih Yaman,  Sedat Ünver, Hürdağ Aydın, Erol Aydoğan, Yusuf Kuvancı, Canan Başaran, Menderes Koç, Mesudiyeli Mübeccel, Sefa Yüce, Seyfettin Tomakin, Bülent Yılmaz, Kuzu Mustafa, Cem Çelebi, Aydın Beyoğlu, Taner Özsoy, Kubilay Duman, Güngör Coşkun, Seyhan Çek, Erkan Tuncer, Hicabi Işık, Kemal Başaran, Perihan Dağıdır, Tuğba Koç, Ezel Kalender, Özcan Güven, Kemal Sarıkaya, Dertli Şener, Bahar Solmaz, Akkuşlu Cüneyt, Kemençeci Ayhan Uysal, Sunucular: Dadali, Zamansız Mehmet, Özgür Yolcu, İrfan Dağıdır ve isimlerini sayamadığımız  ya da unutmuş olabileceğimiz Ordulu tüm sanatçılarımıza yer verilmesini bekliyoruz.

 

Ordu’nun 20 belediyesi, gurbettekiler ve sıladakiler ile birlikte 500’ü aşkın derneği faaliyet gösteriyor. Ordu yöresi dernek başkanlarımız; yaz dönemi ve devamındaki dönemlerdeki etkinliklerinizde bu yıl mutlaka kendi evlatlarımız, Ordulu Yerel sanatçılarımızın sahne almalarını sağlamanız gerekiyor.

Büyük Ozan Yunus Emre,  bütün makamların bir sonu olduğunu, zamanı varken sevdiklerimize, yardıma ihtiyacı olanlara elimizi uzatmamız gerektiğini hep hatırlatmaya devam ediyor.

 

Herkese ders niteliğindeki “Sevelim sevilelim, dünya kimseye kalmaz” sözünün üzerine başka söz söylemek, bu satırların yazarının da haddi olamaz.

 

Bayramda uzun zamandır göremediğimiz, sarılamadığımız dostlarımız ve sevdiklerimizle Memlekette buluşmak dileğiyle; sağlık ve mutluluk dolu bayramlar…

                                                                                                                     Sefai Uzunyurt

Leave a Response