Zor dönemlerde Atatürk’ü anlamak

Ülke ve millet olarak zor bir sürecin içinde bulunuyoruz. Türkiye’nin etrafı Irak, Suriye üzerinden sarılmak, mavi vatan denilen Akdeniz ve Ege’den ise kelepçeye vurulmak isteniyor.

Yıllardan beri körüklenen terör belası ise ülke kaynaklarının harcanmasına, vatan evlatlarının canlarını vermelerine ve Şehit olmalarına neden olmakta.

Atatürk, en güç şartlar altında bile, her şeyin bitti zannedildiği bir zamanda bile, Türk milletine güven hissinin asla kaybolmaması gerektiği gerçeğini, eseriyle kanıtlamış bir millî kahramandır; onun için millî kurtuluşa simge olmuştur.

 

Türk halkının eğilimlerini çok iyi sezen ve ruhlara sızmasını bilen usta devrimciliği sayesindedir ki ortak istek ve eğilimler, kolayca millî ülkü haline gelebilmiştir. O, giriştiği mücadelenin başından sonuna kadar Türk milletinin yüksek niteliklerine güvenmiş, kazanılan her türlü zaferin milletin eseri olduğunu söylemiştir.

 

Tarihte hiçbir millet şehit vermeden savaş kazanamamış, ülkesini koruyamamıştır.  Bir canın kaybedilmesinin telafisi asla olamaz. Can kaybının değerini ölçecek bir alette henüz icat edilmiş değildir.

O nedenle Hz. Muhammed, “Kıyamet gününde Şehitlerin kanı ile alimlerin mürekkebi tartılır” diyerek, şehitlik mertebesinin en büyük değer olduğunu ifade etmiştir.

 

– Atatürk, Mısır Elçisi’ne bir sabah, Çankaya sırtlarından doğmakta olan güneşi göstererek: “Doğudan şimdi doğacak olan güneşe bakınız! Şu anda günün ağardığını nasıl görüyorsam, uzaktan bütün doğu milletlerinin uyanışını da öyle görüyorum. Bağımsızlık ve özgürlüğüne kavuşacak daha çok kardeş millet vardır. Bu milletler, bütün güçlüklere, bütün önlemelere rağmen engelleri yenecekler ve kendilerini bekleyen geleceğe ulaşacaklardır. Sömürgecilik ve emperyalizm yeryüzünden yok olacak ve yerlerini milletler arasında hiçbir renk, din ve ırk farkı gözetmeyen yeni bir anlaşma ve işbirliği çağı alacaktır!” diyerek, doğunun önemine ve dünya geleceğinin doğuda olduğunu ifade etmiştir.

Mustafa Kemal Atatürk ve Hz. Muhammed, bizlere mücadele yolunu ve geleceğin nasıl kurunabileceğini göstermişlerdir.

Yeter ki görmesini bilelim…

 

 

Leave a Response